Forum Logo  

Anasayfa Kimler Online Forum Duyuruları Yönetim İletişim Reklam Ver
Geri Git   ForumDenizi.Com > Yaşam ve Eğlence > Sağlık Köşesi > Göz Sağlığı

Etiket Listesi

Like Tree5Beğeniler
  • 1 Post By No1
  • 1 Post By Asrevya
  • 1 Post By No1
  • 1 Post By Asrevya
  • 1 Post By No1

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2018   #1
No1
 
No1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 153
Konular: 7
Rep Gücü: 1
Puanları: 10
Rep Grafiği: No1 is on a distinguished road
Alınan Beğeni: 80
Verilen Beğeni: 113
Nereden: S1F1RB1R
İlişki Durumu: Yok
Burç: Oglak
Takım: Galatasaray
Konuc Lens Kullanımı

Lens Kullanımı

Lens kullanımına başlamadan önce göz hekimi tarafından yapılması gereken kontakt lens muayenesi:

- Görme keskinliğinin değerlendirilmesi,
- Göz numarasının tespiti,
- Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi,
- Keratometri,
- Gerekiyorsa korneal topografi, yani korneanın kırıcılık haritasının çıkarılması,
- Yapılan bu değerlendirmeler ile gözün kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir.
Ayrıca nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.
Lens Kullanımı ve Bakımı
Lens kullanımında öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta lens bakımı aşamasıdır.
Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlensmarketlerinizin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak ellerin yıkanması da gözünüzü olası enfeksiyonlardan korur. Ellerinizi yıkarken yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabun kullanınız ve pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız.
Lensin Kontrol Edilmesi

Kontakt lensler, steril kapalı blister ambalajlarda ya da cam flakonlarda sunulur. Lensinizin ambalaj paketi veya folyosunun açılmamış olmasına ve kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Ambalaj üzerinde lensin numarası yer alır. İki gözü için farklı numarada lens kullananların uygun ambalajı açıp açmadığı konusunda emin olması gerekir. Lenslerin karışmasını önlemek için daima ayni gözden takmaya başlayınız. Bazen ambalaj içinden lensi almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda asla cımbız veya benzeri bir alet kullanmayınız. Ambalajı kapalı halde bir iki defa salladığınızda lensinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Lensi kontrol etmek için işaret parmağınızın ucuna yerleştiriniz ve bir ışık kaynağına doğru tutunuz. Lensin temiz ve nemli olması gerekir. Çizik, çentik, yırtık veya çatlak bulunmamalı ve küçük parçacıklar yapışmış olmamalıdır. Lens hasar görmüş ise asla kullanmadan atınız. Yumuşak kontakt lensler kuruduğu zaman da kullanılamaz hale gelirler. Yumuşak lensler iki tarafa da dönebildiği için doğru yönde olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Ters olarak göze yerleştirilen bir lens fazla hareket eder, rahatsızlık meydana getirebilir ve iyi bir görme sağlamaz.

Bu kontrol iki şekilde yapılabilir. Birincisinde lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirip şekline bakınız. Eğer kenarları bir çanak şeklindeyse yönü doğru demektir. Eğer kenarları dışarı bakıyorsa yönü yanlış demektir ve tersyüz edilerek düzeltilmesi gerekir. İkinci yöntemde ise eğer varsa lensin yazısına bakılır. Yazının lens göze takıldıktan sonra karsıdan bakıldığında düzgün okunacak şekilde olması gerekir.Kontakt Lensin göze yerleştirilmesi

Lens nasıl takılır ? merak ediyorsanız siz de aşağıdaki aşamaları sırasıyla uygulayabilirsiniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra kurulayınız. Elleriniz ıslak olduğunda kontakt lens ya elinize yapışır ya da kayıp düşebilir. Lensi sağ işaret parmağınızın ucuna yerleştiriniz. Solak olanlar aynı işlemleri sol elleriyle yapabilirler. Aynı elinizin orta parmağını kirpiklerinize olabildiğince yaklaştırınız ve alt göz kapağını aşağı çekiniz.Üst göz kapağınızı yukarı kaldırmak için diğer elinizin parmaklarını kullanınız.

İşaret parmağınızla yavaşça lensi doğrudan gözünüze yerleştiriniz. Bunu yapamıyorsanız gözünüzün burun tarafına bakmasını sağlayınız ve dış kısımda görünen gözün beyaz kısmına lensinizi yerleştiriniz. Üçüncü bir alternatif olarak yukarı bakınız ve altta görünen beyazlığa lensinizi yerleştiriniz. İkinci ve üçüncü durumlarda lensin bulunduğu tarafa bakarak gözünüzün üzerine gelmesini sağlayınız. ilk önce alt göz kapağını, sonra da üst göz kapağını serbest bırakınız. Yavasça göz kırpınız. Lensinizin artık ortalanmış olması gerekir.

Kontakt lens göze takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler
Lensleri taktıktan sonra gözlerinizi ovuşturmaktan kaçınınız.Lensler gözünüzde rahat değilse veya net bir şekilde göremiyorsanız aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir: Lens gözde ortalanmış olarak durmuyor olabilir. Lens gözün beyazına doğru kaymış olabilir. Bu durumda lensi parmağınızla hafifçe bastırarak masaj yapınız ve göz kapaklarınız yardımıyla iterek tekrar yerine yerleştiriniz.

Eğer lens gözünüzden düşmüşse ve kısa ömürlü bir lens kullanıyorsanız yenisiyle değiştiriniz. Uzun ömürlü bir lens ise oldukça titiz bir şekilde lens solüsyonunuz ile birkaç defa yıkayınız. Lensin üzerinde veya altında yabancı bir cisim olabilir. Bu durumda lensi çıkarıp solüsyon ile temizledikten sonra tekrar takınız.


Lensiniz yırtılmış veya hasar görmüş ise tekrar gözünüze yerleştirmeden direkt atınız. Bulanık görme varsa lensi yanlış göze takmış ya da ters takmış olabilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse yine de lensi gözünüzden çıkarıp temizledikten sonra tekrar takınız. Hala görmeniz netleşmiyorsa ve rahat değilseniz lensinizi çıkarıp doktorunuza başvurunuz.Kontakt Lensin Çıkartılması

Ellerinizi yıkayıp kurulayınız. Çıkarma işlemini lensi düşürüp kaybedebileceğiniz lavabo gibi ortamlarda yapmamaya özen gösteriniz.

Yumuşak lenslerin gözden çıkartılması
Yumuşak lensler gözde uzun süre kaldığı zaman hafif kuruma yaparlar ve bu şekilde çıkarıldıklarında kenarları birbirine yapışabilir. Bu durumda lensi ayırmaya çalışmayınız. Lens solüsyonu ile ıslatıp biraz bekledikten sonra lens kolayca açılacaktır. Yumuşak lensler gözden 2 şekilde/yöntemle çıkarılabilir.

- Birinci Yöntem : Yukarı bakarken orta parmağınızla alt göz kapağını aşağı doğru çekiniz. İşaret parmağınızın ucunu lensin kenarına getirip, gözünüzün beyaz tabakasına doğru aşağı kaydırınız. Baş ve işaret parmaklarınız yardımıyla lensi hafifçe sıkarak dışarı çıkartınız.

- İkinci yöntem : Alt göz kapağını aşağı doğru çektikten sonra burnunuza doğru bakınız. Lensi gözün dışta kalan beyaz kısmına doğru çekip, baş ve işaret parmaklarınız yardımıyla hafifçe sıkarak dışarı çıkartınız.Gaz geçirgen sert lenslerin gözden çıkartılması :

- Orta parmağınızın ucunu üst kapağınızın ortasına, yüzük parmağınızın ucunu da alt göz kapağınızın ortasına yerleştiriniz. Gözlerinizi parmaklarınızın yardımıyla mümkün olduğu kadar açıp kulaklara doğru çekerek dümdüz ileriye doğru bakınız. Göz kapaklarınız lensin kenarlarına basınç yapacağı için lensiniz kolayca gözünüzden çıkacaktır.

- Bir elinizin baş parmağını ve işaret parmağını kullanarak lens ortaya çıkacak şekilde göz kapaklarınızı aksi yönlere doğru çekiniz. Diğer elinizle lens vantuzunu tutarak göze alttan yaklaşınız. Vantuzun üstündeki delik, lensin üzerine gelecek şekilde ve dikkatlice lensin yeterince yakınına yerleştiriniz. Vantuzu, hafifçe lense bastırınız, hafif eğerek geri çekiniz. Böylece lens vantuzun üzerine yapışacaktır.Kontakt Lens Gözden Çıkartılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Üst ve alt göz kapakları arasına lensi sıkıştırarak dışarı çıkmasını sağlayınız. Hiçbir zaman parmağınızı gözünüzün üzerinde lensinizi aramak için gezdirmeyiniz. Lensinizi çıkartmaya başlamadan önce kornea üzerinde olduğundan emin olunuz. Gözlerinizi ayrı ayrı kapayarak görüşünüzü kontrol ediniz. Eğer bir bozukluk fark ederseniz lensiniz gözünüzden düşmüş olabilir.

Lensinizin her şeye rağmen gözünüzde olduğundan eminseniz, çıkartılması için iyi bir yardımcıya ihtiyacınız var demektir. Hiçbir zaman yumuşak lenslerinizi çıkartmak için vantuz kullanmayınız. Gaz geçirgen sert lenslerin çıkarılmasında vantuz kullanılabilir.
Asrevya bunu beğendi.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne? Yoksa sana bir zararı içerim. İkimizde gelsek kıldan köprüye, ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
No1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06 Ağustos 2018   #2
Çavlanca B/Akış
 
Asrevya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Cinsiyet: Bayan
Mesajlar: 6,969
Konular: 3397
Rep Gücü: 10
Puanları: 342
Rep Grafiği: Asrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the rough
Alınan Beğeni: 2616
Verilen Beğeni: 3357
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Standart Cevap: Lens Kullanımı

Oldukça ciddiye alınması gereken bir durum.
Teşekkürler paylaşımınız için.
No1 bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06 Ağustos 2018   #3
No1
 
No1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 153
Konular: 7
Rep Gücü: 1
Puanları: 10
Rep Grafiği: No1 is on a distinguished road
Alınan Beğeni: 80
Verilen Beğeni: 113
Nereden: S1F1RB1R
İlişki Durumu: Yok
Burç: Oglak
Takım: Galatasaray
Standart Cevap: Lens Kullanımı

@[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!] haklısınız meslegim optisyen. Ve Müşterilerimin Bir Çogu Kontakt Lens Kulanmakta
Hatta Birisi Uyarmama Ragmen Lens ile Geçen uyumuş Gözünü Açamamış Zar zor Çıkartmışlar Lensi.
Asrevya bunu beğendi.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne? Yoksa sana bir zararı içerim. İkimizde gelsek kıldan köprüye, ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
No1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06 Ağustos 2018   #4
Çavlanca B/Akış
 
Asrevya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Cinsiyet: Bayan
Mesajlar: 6,969
Konular: 3397
Rep Gücü: 10
Puanları: 342
Rep Grafiği: Asrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the roughAsrevya is a jewel in the rough
Alınan Beğeni: 2616
Verilen Beğeni: 3357
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Standart Cevap: Lens Kullanımı

Alıntı:
Jag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!] haklısınız meslegim optisyen. Ve Müşterilerimin Bir Çogu Kontakt Lens Kulanmakta
Hatta Birisi Uyarmama Ragmen Lens ile Geçen uyumuş Gözünü Açamamış Zar zor Çıkartmışlar Lensi.
Bir program vardı Tvde,İçimizdeki Canavarlar adıyla.Lens kullanımının uygunsuzluğu nedeniyle oluşan mikropların gözü kör etme noktasına getirdiği insanların hikayesinden bahsediyordu.
Güzel bir mesleğiniz var,tebrikler.
No1 bunu beğendi.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06 Ağustos 2018   #5
No1
 
No1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 153
Konular: 7
Rep Gücü: 1
Puanları: 10
Rep Grafiği: No1 is on a distinguished road
Alınan Beğeni: 80
Verilen Beğeni: 113
Nereden: S1F1RB1R
İlişki Durumu: Yok
Burç: Oglak
Takım: Galatasaray
Standart Cevap: Lens Kullanımı

Cok tesekkur ederim
Asrevya bunu beğendi.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne? Yoksa sana bir zararı içerim. İkimizde gelsek kıldan köprüye, ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
No1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Etiketler
göz saglıgı, kullanımı, lens, lens kullanımı


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Antibiyotik İlaçların Gereksiz Kullanımı Nefertem ForumDenizi Sözlük 14 10 Ekim 2018 00:18
Madde Kullanımı Ersin Psikoloji 0 05 Ağustos 2018 00:25
The + Sıfat Kullanımı Asrevya Yabancı Dil 0 25 Temmuz 2018 02:34
Kalp Ve Sigara Kullanımı Ersin Genel Cerrahi 0 19 Temmuz 2018 13:18
Tarih Boyunca Tuvalet Kullanımı Ersin Mitoloji 0 25 Şubat 2018 20:06


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:21.