Forum Logo  

Anasayfa Kimler Online Forum Duyuruları Yönetim İletişim Reklam Ver
Geri Git   ForumDenizi.Com > Eğitim - Öğretim > Dersler > Hukuk

Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Ocak 2018   #1
 
Anka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Cinsiyet: Bayan
Mesajlar: 16,860
Konular: 8094
Rep Gücü: 18
Puanları: 94
Rep Grafiği: Anka will become famous soon enough
Alınan Beğeni: 1360
Verilen Beğeni: 839
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Standart Feragat-Geri Alma

Feragat-Geri Alma

Feragat-Geri Alma

YARGITAY
1. Hukuk Dairesi 2006/3245 E.N , 2006/4318 K.N.

İlgili Kavramlar

FERAGAT
GERİ ALMA

Özet
DAVAYI GERİ ALMADA, DAVACI TALEP SONUCUNDAN VAZGEÇMEMEKTE, SADECE DAVASINI GERİ ALMAKTA VE ONU İLERİDE TEKRAR AÇABİLME HAKKINI SAKLI TUTMAKTADIR. OYSA FERAGATTE, DAVACI DAVA KONUSU YAPMIŞ OLDUĞU HAKTAN FERAGAT ETMEKTEDİR.

DAVACI FERAGAT ETMİŞ OLDUĞU DAVAYI TEKRAR AÇAMAZ, AÇARSA DAVALININ KESİN HÜKÜM İTİRAZI İLE KARŞILAŞIR VE DAVA REDDEDİLİR. AYRICA DAVADAN FERAGAT DAVALININ RIZASINA BAĞLI OLMADIĞI HALDE, DAVACININ DAVAYI GERİ ALABİLMESİ İÇİN DAVALININ RIZASI ŞARTTIR.

SOMUT OLAYDA TARAFLARIN KULLANDIKLARI "GERİ ÇEKİLİYORUM" VE "FERAGAT" SÖZCÜKLERİ TEKNİK NİTELİKTE DEĞİLDİR. MAHKEMECE BU ÇERÇEVEDE İŞİN ESASI İNCELENİP, VARILACAK SONUCA GÖRE BİR KARAR VERİLMESİ GEREKİR.


İçtihat Metni

Taraflar arasında görülen davada;

Dava, 2322 ada 1 parsel sayılı taşınmazdan 123 m lik yer satın aldığını, davalının taşınmazına 33 m2 tecavüzde bulunduğunu ileri sürüp elatmanın önlenmesini istemiştir.

Davalı, davacının daha önce aynı konuda açtığı davanın feragat nedeniyle retle sonuçlandığını, kesin hüküm oluştuğunu bildirip davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, kesin hüküm nedeniyle davanın reddine karar verilmiştir.

Karar, davacı tarafından süresinde temyiz edilmiş olmakla; tetkik hâkiminin raporu okundu, düşüncesi alındı. Dosya incelendi, gereği görüşülüp, düşünüldü.

Dava, çaplı taşınmaza elatmanın önlenmesi isteğine ilişkindir.

Mahkemece, Kadıköy Üçüncü Asliye Hukuk Mahkemesinin 1999/866-935 sayılı kararının kesin hüküm oluşturduğu, anılan davada davacının aynı taşınmaz için elatmanın önlenmesini istediği ancak davasından dilekçe ile vazgeçtiği, vazgeçmenin davalı tarafından da kabul edildiği, bunun üzerine vazgeçme nedeniyle davanın reddedildiği, kesin hüküm oluştuğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Gerçekten, taşınmazın taraflar adına paylı mülkiyet üzere kayıtlı olduğu, kesin hükme esas alınan davanın aynı taşınmaz için açıldığı, davacının "dava açmıştır akrabam olduğu için pişmanlık duydum, verdiğim dilekçeyi geri çekiyorum" içerikli 15.10.1999 günlü dilekçesi üzerine davanın feragat nedeniyle reddedildiği tartışma konusu değildir.

Bilindiği üzere; davayı geri almada (davacının takibinden vazgeçilmesinde) davacı talep sonucundan (yani dava konusu yaptığı hakkından)vazgeç-memekte (feragat etmemekte) sadece davasını geri almakta ve onu ilerde tekrar açabilme hakkını saklı tutmaktadır. Oysa feragatta davacı dava konusu yapmış olduğu haktan feragat etmektedir.(vazgeçmektedir.)

Davacı feragat etmiş olduğu davayı tekrar açamaz; açarsa davalının kesin hüküm itirazı ile karşılaşır ve dava reddedilir.(HUMY.95/1-237) Bundan başka davadan feragat davalının muvafakatına (rızasına) bağlı olmadığı halde, davacının davayı alabilmesi için davalının rızası şarttır.(HUMY.185/1)

Somut olaya bu ilkeler ışığında bakıldığında davacının Önceki davadaki beyanı davadan feragat anlamında olmayıp, davanın yeniden açılacağı anlamını taşımaktadır. Nitekim duruşmada hazır olan davalı vekili davanın feragat nedeniyle reddine karar verilsin taraflar arasında uyuşma sağlanmıştır" şeklinde bu geri almaya karşı çıkmadığını dile getirmiştir. Tarafların kullandığı "geri çekiyorum" "feragat" sözcükleri teknik nitelikte değildir, gerçek iradeleri yansıtmamaktadır. Kaldı ki, önceki karar taraflara tebliğ edilip, şeklen kesinleştirilmemiş olduğuna göre, bu aşamada kesin hükümden söz etme olanağı da yoktur.

Öte yandan, elatma fiili (eylemi) bir olgu bir vakıadır. TMY 683. maddesi bir şeye malik olan kimseye o şeyi elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabilme ve her türlü haksız elatmanın önlenmesi davası açabilmek hakkını vermektedir. Özet olarak öğretide, "zilyet bulunmayan malikin, malik olmayan zilyet aleyhine açtığı davadır..." (actio Reivindicatio) biçiminde tanımlanan istihkak davasında da kuşkusuz kesin hüküm oluşmaktadır. Ancak, kesin hüküm var denilebilmesi için istihkak davası sonunda verilen hüküm ile yalnızca bir malın davacıya teslimi gerektiğinin veya hukuki bir nedenden dolayı o malın davacıya teslim edilmesi gerekmediğinin o davanın tarafları arasında kesin hüküm halini alması gerekir.

Ayrıca, elatma haksız eylem olduğundan yenilendikçe ya da sürüp gittikçe mülkiyet hakkı sahibi her zaman dava açabilir, (actio Negatoria) Kesin hüküm ancak hüküm anındaki durumu tespit eder. Hükümden sonraki döneme etkili değildir.

Hal böyle olunca işin esası incelenip varılacak sonuç çerçevesinde bir karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile yazılı biçimde hüküm kurulması doğru değildir.

Davacının temyiz itirazları yerindedir. Kabulü ile hükmün açıklanan nedenlerden ötürü HUMK.nun 428. maddesi uyarınca (BOZULMASINA), peşin harcın temyiz edene geri verilmesine, 17.04.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Güzel günler yakın.
Anka isimli Üye şuanda  online konumundadır  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Etiketler
alma, feragatgeri


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Koku alma BlackdeviL Kulak Burun Boğaz 1 05 Eylül 2019 14:59
Giden gider yollar geri getirmez Bu talih de seni bana yar etmez Anka Aşk - Şiir Dünyası 0 12 Ocak 2018 16:49
Koku Alma Duyusu Kaybı Anka Kulak Burun Boğaz 0 27 Aralık 2017 00:34
Sezen Aksu - İhanetten Geri Kalan Şarkı Sözü Anka Yerli Şarkı Sözleri 0 14 Aralık 2017 15:13
Hızlı Kilo Alma Diyeti ile Haftada 5 Kilo Alın Nymphe Kilo Almak İstiyorum 0 05 Aralık 2017 20:09


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:29.