Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim Reklam Ver
Geri Git   ForumDenizi.Com > Webmaster ve Teknoloji > Uydu Dünyası

Uydu Dünyası Dijital uydular, uydu frekansları ve uydu konularında paylaşımların bulunduğu bölüm.

Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Aralık 2018   #1
Forum Admin
 
Renksiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 12 Temmuz 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 4,096
Konular: 1941
Rep Gücü: 0
Puanları: -4468
Rep Grafiği: Renksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these parts
Alınan Beğeni: 1208
Verilen Beğeni: 603
Nereden: Bursa
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Galatasaray
Standart PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?

PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?

PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı: Bilmeniz Gerekenler

PVR nedir?

PVR, Personel Video Recorder (Kişisel Görüntü Kaydedici) kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve dahili bir sabit diski olan bütün uydu alıcılarına verilen bir isimdir. PVR, "Personal Computer" ve "Video Cassette Recorder" ifadelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bunun nedeni, standart Video kayıt cihazlarında olduğu gibi ses ve görüntü yayınlarını kaydetmesi ve bunun için bir sabit disk kullanmasıdır.

Zaten bir video kayıt cihazım var, ne diye PVR alayım?

Bunun pek çok avantajı var: En başta kalite: programlar dijital formatta kaydedilir ve daha sonra canlı yayınlarla aynı dijital kalitede izlenirler. Diğer bir avantaj da hızdır: Kayıt etmek istediğiniz ilginç bir program olduğunda boş bir kaset (gerçekten boş bir kaset mi yoksa etiket yapıştırmayı mı unuttunuz?), aramanıza, bunu takıp videonun uzaktan kumandasını bulup en sonunda "kayıt" etmekle uğraşmanıza gerek kalmaz. Bunun yerine PVR kumandası üzerindeki tek bir tuşa basarak izlemekte olduğunuz programı kaydetmeye başlayabilirsiniz. Üçüncü büyük avantaj ise "Time-shift" (zaman-aktarma) özelliğidir.

Nedir bu "Time Shift" özelliği? Zamanda yolculuk makinesi filan mı?

Sevdiğiniz bir programı izlerken telefon çalabilir veya biri kapıyı vurabilir (Eğer program ilginçse bunun olması hemen hemen kesindir). Sadece kumanda üzerinde bir tuşa basmanızla PVR görüntüyü dondurur ve sessizce programı kaydetmeye başlar. Geri döndüğünüzde bu defa bir başka tuşa basarak programın kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Hiç şüphesiz PVR, siz izlerken de kayıt etmeye devam eder ve böylece tek bir saniye bile kaçınmazsınız.

Bir programı kaydederken bir başka programı izleyebilir miyim?

Bütün PVR'lerde daha önceden yapılmış bir kaydı izlerken o an yayınlanan bir programı kaydetmek mümkündür. Bu, iki taneye sahip olmadıkça Video kayıt cihazlarında imkansızdır.
Eğer iki canlı yayını eş zamanlı olarak birini izlerken diğerini kayıt etmek istiyorsanız, PVR cihazınızın iki ayrı tüneri olması gerekir. Bu özellik yalnızca birkaç markada bulunuyor. Ama dikkat edin! Bu özelliği kullanabilmeniz için ya iki LNB'niz ya da çift çıkışlı bir LNB'niz olmalı. Her tüner LNB'ye polarizasyon ve Yüksek/Alçak bant değiştirme komutları gönderirken sanki tümüyle farklı bir uydu alıcısıymış gibi davranır.

Peki öyleyse Video Kayıt Cihazımı atayım mı?

Kesinlikle hayır! PVR'ler yalnızca uydudan gelen yayınları kaydedebilirler. Eğer normal antenle aldığınız bir futbol karşılaşmasını kaydetmek istiyorsanız, yine eski iyi dostunuza ihtiyacınız olacaktır. Diğer bir problem ise kapasitelerinin artmasına ve fiyatlarının sürekli düşmesine rağmen sabit disklerin sınırlı büyüklükte olması. Şu anda piyasada bulunan PVR'ler asgari 20 GB'lık sabit disklere sahipler. Bu rakam 60 veya 80 GB'a kadar çıkabiliyor. 20 GB'lık bir sabit diske 11-12 saatlik bir görüntü kaydı yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Sabit diskinizde yer kalmadığında ya bazı yayınları silmeniz veya bir Video kasede aktarmanız gerekir.

Kaydettiğim bir programı Bilgisayara aktaramaz mıyım?

Bu PVR'nizin ne tür bağlantılara sahip olduğuyla alakalıdır. Yalnızca seri bir arabirimle bu mümkün değildir; çünkü 115 Kbit/sn'lik bağlantı hızıyla bir filmi aktarmak günler sürer. Neyse ki bazı PVR'ler daha hızlı veri iletişimi sağlayan USB bağlantısının kullanılmasına olanak tanıyor. Fakat bir PVR tarafından kayıt edilen programlar bilgisayarın ses ve görüntü yazılımları tarafından her zaman tanınmayabilir. Bu, PVR'nin veri kayıt ederken hangi formatı kullandığına bağlıdır. Örneğin radyo programlan genellikle MP3 formatında kaydedilirken, TV programları bir kaç farklı formatta kaydedilir. Bu durumda bir formattan diğerine dönüşüm yapmanızı sağlayacak araçları bulmakta internet yardımcı olabilir.

Teknolojiden korkan biriyim: PVR kullanmak zor mudur?

Normal bir Video cihazından daha zor değildir. Üzerinde standart kontrol tuşları bulunur: kayıt, oynat,durdur, geri al,hızlı/yavaş ileri al ve dondur. Çoğu PVR , siz evde değilken başlayan favori programlarınızı kaydetmeyi sağlayan saat fonksiyonuna sahiptir. Genellikle, kullanıcının kayıtları bulmasına yardımcı olan ve sabit diskin içindekileri gösteren bir liste vardır. Bu listeden bir kaydı izleyebilir veya biraz yer açmak için bazılarını silebilirsiniz.

Sabit diskimi ilerde daha büyük bir sabit diskle değiştirebilir miyim?

Çoğu PVR üreticisi Kişisel Bilgisayarlarda kullanılan standart EIDE sabit diskler kullanıyorlar. Bu sayede, ileride daha büyük veya daha hızlı sabit diskler almanız mümkün. Böyle bir şey yapmadan önce PVR cihazınızın sabit diski formatlama (veya tanıma) özelliğinin olduğundan emin olun, aksi takdirde kullanamayabilirsiniz.
Tabii ki, cihazın kapağını açmanın ve mevcut sabit diski değiştirmenin garantiyi bozacağını da unutmamalısınız.

Bilgisayarda kullanılan bir uydu kartı PVR olarak kullanılabilir mi?

Evet, hiç şüphesiz. Bilgisayarınızın sabit diskine kayıt yapmanızı sağlayan pek çok bilgisayar uydu kartı var. Üstelik bu, ayrı bir PVR almaktan daha ucuz bir çözüm; çünkü bilgisayarın içinde mevcut donanıma ayrıca para ödeminize gerek kalmaz. Ancak bilgisayarınızda boş bir slot olması gerekir ve her insan kendi başına böyle bir kartı takıp ayarlarını yapmayı beceremez.

Şifreli yayınları kaydedebilir miyim?

Normal uydu alıcılarında olduğu gibi bir PVR sadece şifresiz yayınlar için olduğu gibi şifreli yayınlar için de tasarlanmış olabilir. Hiç şüphesiz uygun bir modül (dahili veya modül yuvasına takarak) ve buna uygun bir SmartKartınız olması gerekir. Daha sonra şifreli TV ve radyo yayınlarını izleyebilir veya kaydedebilirsiniz.
Fakat, bu tür verileri bilgisayara aktarmanın bazı ülkelerde yayın haklarını ihlal etmek anlamına gelebileceğini unutmayın.

Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır.
Huzur mu istiyorsun?
Az insan...
Renksiz isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alt 23 Aralık 2018   #2
Forum Admin
 
Renksiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 12 Temmuz 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 4,096
Konular: 1941
Rep Gücü: 0
Puanları: -4468
Rep Grafiği: Renksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these partsRenksiz is infamous around these parts
Alınan Beğeni: 1208
Verilen Beğeni: 603
Nereden: Bursa
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Galatasaray
Standart Cevap: PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?

Çift Tunerli Kayıt Yapan Uydu Alıcıları için;

Birkaç çeşit bağlantı durumu var.İstenilen duruma göre bağlantı şekli seçilerek gerekli bağlantı yapılır.

Bende de çift tunerli uydu alıcısı var.Çift tunerli olduguna göre kayıt yapıyordur.(Bazıları ekranı ikiye bölüp iki farklı kanalı gösteriyor) Bendeki dahili harddsikli.Kullanma amacınıza göre iş değişir.


PVR bir cihaz ile standart bir recevier arasındaki farkı ancak kullanan bilir.Yani bir kanaldaki dizi ile diğer kanaldaki maç veya filmin yada başka dizinin aynı saatte çakışması iyi olmaz. Ya da o gün o saatteki bir tv programının oldugu saatte çok önemli başka işleriniz olabilir.Ya da o an o saatte üniversitede derste olabilirsiniz.Ben endüstriyel elektronik 2.öğretim olarak üniversitede gidiyordum.(dersler akşamla-gece yarısı arasındaydı) Sevdiğim bir dizi veya film oldugu zaman benim seyredeceğim programı kardesim kayıt yaparken aynı anda başka kanalda yayınlanan bir başka diziyi izliyorlardı.Ben de gelince izleyip siliyordum.Bazen de saatini ayarlayıp ben yokken kayıt yapmasını sağlıyordum.Tabi zaman ayarı reklamlar ya da vs sebeplerdeki gecikmeler yüznden eksik kaydediyordu.Ben de çözüm olarak daha erken başlayıp daha geç biticekmiş gibi geniş zaman ayarı yaparak ayarlıyordum.Böylece sorun ortadan kalkmıstı.1.durummesela türksattaki bir kanalı izliyorken (örn fox tv ) başka bir kanalı (örnek kanal d )kayıt yapmak isterseniz türsat uydusundaki lnbyi söküp çift çıkışlı lnb alıp takıp,uydu alıcısının ikinci anten girişine ayriyeten kablo çekmelisiniz.

(Sadece türksat uydusundaki kanallar için bu işlemi yapmayı düşünüyorsanız diğer uydulardaki lnbleri değiştirmenize gerek yok tabi ayrı diseqc de gerekmiyecek) Bu bağlantı şeklinde türksat uydusundaki bir kanalı izlerken ,diğer uydulardan birindeki bir kanalı da kaydedebilirsiniz.Ya da yabancı diğer uydudan bir kanal izlerken türksattaki bir kanalı kaydedebilirsiniz.Ama yabancı bir uydudaki kanalı izlerken bu bağlantıyla yabancı başka bir uydu kanalı seyredilemez.Başka türlü bağlantı yapmak gerekir.2.durum


Bu bağlantı şeklinde istediğiniz uydudan istediğiniz kanalı izlerken , hangi uydudan isterseniz isteyin o uydudaki kanalı da o anda kaydedebilirsiniz.Bu bağlantıda her uydu anteninde çift çıkışlı lnb takılı.2 adet diseqc switch var.LNB'ler ayrı ayrı kablolarla 2 ayrı diseqc ğe bağlanıyor.Sonra 2 diseqc switch'in de çıkış yerlerinden 2 adet uydu alıcısına kadar uydu kablosu çekiliyor.(2 diseqc birbirine hiçbir şekilde bağlı değil ek vs yok bağımsız çalışıyorlar) Çift tunerli uydu alıcısının 2 lnb girişine de gelen 2 uydu kabloları bağlanıyor.Uydu alıcısından da diseqc ayarlarını seçip ayarlıyorsunuz.Bu kadar.


3.durum
En kolayca basit yapılan bağlantı şeklidir.Ben bir süre bu şekildeki bağlantıyı yapıp kullanmıstım.Bu bağlantıya loop bağlantı diyorlar sanırım.Aynı polariteye sahip 1 kanal izlenirken,farklı kanal kaydedilebilir.(verical-horizantal olayı yani)Kısa bir uydu kablosu ve 2 adet F konnektör (yani uydu kablosunun ucuna takılan şey) ile yapılıyor.Yalnız dikkat edilmesi gereken uydu alıcısının arkasındaki resimdekinden farklı olabilir.Yani 1.bağlanacak olan uydudan gelen kablo solda değilde sağda olabilir.O zaman bağlantı değişir.Kısaca uydu alıcısının arkasındaki 1.lnb girişine Antenlerden gelen uydu kablosu bağlanır.(lnb A in,lnb 1,tuner 1 in diye de yazabilir) Sonra kısa bir uydu kablosunun uçları açılır ve 2 uca da F konnektör takılır.Sonra bu küçük kablonun bir ucu lnb1 çıkışına(lnb 1 out,lnb A out,tuner1 out diye de yazabilir) kablonun diğer ucu ise lnb 2 girişine (lnb 2 in,lnb B in,Tuner 2 in diye de yazabilir) takılır.Uydu alıcısında menüye girip lnb 2 (lnb A,Lnb B,Tuner 2 diye yazabilir)için gerekli ayarlamalar yapılması gerekir.lnb 2 için türksat uydusu seçilir.Diseqc kapalı seçilir.Eğer böyle bir menü varsa bu da seçilmelidir.Benim cihazda var.Tuner 2(tuner b yada neyse işte)bağlantılı yada birlikte diye de gecebilir bu seçilmelidir.(çok işe yarıyor bir kanalı kaydetmeye başladıgınız anda sadece izleyebileceğiniz uyumlu frekanstaki kanalların listede gözükmesini sağlıyor) Sonra uydu alıcısında kanal kopyalama diye bir menü olması lazım oradan 1tunerdeki türksat kanallarını 2.tunere kopyalayın.Eğer böyle bir menü yoksa bu bağlantıyı yapmadan önce 1.lnb girişindeki kablo çıkarılıp 2.lnb girişine takın.Sadece Türksat uydunuz varsa seçip kanal aratın.Eğer başka uydularınız da varsa diseqc var demektir türksat için diseqc girişi seçilip kanal aratın.Kanallar bulundugunda şekildeki gibi bağlantıyı yapın.

Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır.
Huzur mu istiyorsun?
Az insan...
Renksiz isimli Üye şuanda  online konumundadır  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Etiketler
alıcısı, kayıt, nedir, pvr, uydu, özellikli


Konuyu 2 kişi okuyor. (0 üye ve 2 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dijital uydu alıcısı nedir? Başak Uydu Dünyası 1 30 Ekim 2019 20:40
Bilgisayarda kayıt defteri nedir? Başak Bilgisayar - Donanım 0 23 Aralık 2017 16:17
Uydu alıcısı nasıl bağlanır? Başak Uydu Dünyası 0 23 Aralık 2017 15:24
Nasıl bir uydu alıcısı alacağımıza neye göre karar vermeliyiz? Başak Uydu Dünyası 0 23 Aralık 2017 15:21
HD uydu alıcısı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Başak Uydu Dünyası 0 23 Aralık 2017 15:21


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:51.