ForumDenizi.Com

ForumDenizi.Com (https://www.forumdenizi.com/)
-   Yabancı Dil (https://www.forumdenizi.com/yabanci-dil/)
-   -   Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil (https://www.forumdenizi.com/yabanci-dil/35861-dunyada-en-cok-konusulan-10-dil.html)

Hesnâ 05 Kasım 2019 10:37

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil
 
Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil
dünya dilleri - yabancı diller

Mandarin 1 milyar 51 milyon (Çin Malezya Tayvan)
Çin'de yaşayan Hanlıların konuştuğu dillerin tümüne verilen addır. Çin-Tibet dil ailesine dahil iki koldan birini oluşturmaktadır. Bunlar Sinitik diller olarak da adlandırılır.


İngilizce 510 milyon
Batı Cermen dillerine ait İngiltere kökenli bir dildir. Amerika Birleşik Devletleri Anglofon Karayipler Avustralya Birleşik Krallık İrlanda Cumhuriyeti Kanada ve Yeni Zelanda'da yaşayanların çoğunun anadilidir


Hintçe 490 milyon (Kuzey ve Orta Hindistan)
Genellikle Hindistan'ın kuzey merkez ve batısında konuşulan bu dil Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizce'nin ve 22 diğer yerel dilin yanısıra Hindistan'ın ana dilidir. Pakistan'ın resmi dili Urducaya çok benzemektedir.


İspanyolca 425 milyon (Latin Amerika İspanya)
Amerika Birleşik Devletleri'nin anayasası bir resmi dil tanımlamamakla birlikte ülkenin genelinde konuşulan İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca'dır. Ülke içinde anadili İspanyolca olan 42 milyon kişi vardır. Özellikle güney bölgelerinde sadece İspanyolca konuşarak yaşanabilir.


Arapça 255 milyon (Orta doğu Arabistan Kuzey Afrika)
Aslen Arap yarımadasına özgün bir dil olmakla beraber 7. yüzyıldan itibaren Arap istilası ile çok geniş bir coğrafyaya yayılmış İslâm dininin kültürel baskınlığı ile birlikte zaman içinde Irak Suriye Önasya Mısır ve Kuzey Afrika’nın yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de dili haline gelmiştir.


Rusça 254 milyon (Rusya Orta Asya):
Slav Dilleri'nden Avrasya'da yaygın olarak konuşulan bir dil.Rusça Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesi'nin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. 20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusça Birleşmiş Milletler'in resmi dillerinden biridir


Portekizce 218 milyon (Brezilya Portekiz)
Latin Amerika'da 186 milyon (nüfusun %51 i) konuşan kişi sayısı ile en yaygın dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin İtalo-Keltik altgrubunun Roman Dilleri koluna bağldır. İspanyolcaya çok yakındır


Bengal dili 215 milyon
Bangladeş Doğu Hindistan bölgelerinde konuşulur


Malay dili 175 milyon (Endonezya Malezya)
Malezya Brunei ve Singapur'un resmî dilidir. Tayland Filipinler Endonezya gibi ülkelerde yaşayan Malezyalılar tarafından da konuşulmaktadır. Doğu Timor'da geçerli bir dildir.


Fransızca 130 milyon (Fransa Kanada Batı Afrika Orta Afrika)
Hint-Avrupa dillerinden Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve Fransız sömürgesi ülkelerde kullanılan dildir.Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.