Tomris Nickli Üyeden Alıntı

Banyoların karakteristik özelliğini belirleyen lavabolar, dekorasyonda kullanılabilir yapısı kadar görünümüne de dikkatli olunması gerekli olan bir parçadır. Banyoların temiz, kullanılabilir ve şık görünümünü doğru lavabo seçimiyle yapmak mümkündür. Bugün türlü tarz, yapı, renk ve şekillerde lavabo alternatifleri görülebildiğinden genel uyumu yakalamak çok zor olmayacaktır.

Takım olarak alınan banyo setlerinde sonrasında lavabo tercihinde bulunmak zorunda kalmayız. Mutfak için olanlar daha fazla mutfak tezgâhı, dolapları, ayrıca fayanslara kadar uyumlu bir biçimde seçilen evyelerken; banyo için olanlar da bütün banyo takımıyla uyumlu bir biçimde satın alınacak olan özel lavabolardır. Fakat takımdan değişik olarak seçilecek lavabolarda kullanışlığı kadar diğer parçalarla olan uyumuna da bakmak gerekecektir.

Banyo Lavaboları
Banyo lavabosu tercihinde diğer önemli nokta banyonun büyüklüğüdür. Büyük banyolar için çok dolaplı geniş banyo tezgahları üzerine monte edilmiş oval, dikdörtgen veyahut damla lavabolar şık ve gösterişli duracaktır. Büyük banyolar mutlaka renkli alternatiflerle enerjik ve canlı tutulabilinir. Renkli banyolarda sade görünümlü lavabo kullanılması modern görünümü sağlayacaktır. Eğer ki banyo küçük ise sade ve açık renklerin hakimiyetinde bir banyo yaratılmaya çalışıldığı gibi lavaboda küçük tercih edilmelidir. Tezgaha gömülü, oval, mat beyaz renkli lavabolar bu alanlar için iyi bir tercih olabilecektir.


Artan endüstriyel tasarım faaliyetleriyle bugün biri birinden şık ve bir o kadar da kullanılabilir lavabo alternatifleri üretilmiştir. Her zevke ve keseye göre lavabo çeşitleri pratik olarak bulunabilir. Banyo için lavabo seçimine geçmeden önce belirlenmesi gerekli olan çok önemli nokta banyonun tarzı olabilecektir. Bu lavabo seramik karolar, parlak armatürler, tasarım harikası klozetlerin bulunmuş olduğu gösterişli bir banyoya mı yoksa daha sade dekorasyonların hâkim olduğu bir banyoya mı alınacak bilinmelidir. Eğer ki gösterişli bir banyoya olacaksa son moda lavabo seçenekleri incelenebilir. Tezgaha monte edilen, kova halinde, oval lavabolar gösterişli banyoların en şık parçaları olabilecektir. Ayaklı banyo lavaboları eski moda olarak kabul edilmekte ve kullanışlılığının elverişsiz olması nedeni ile artık tercih edilmemektedir. Duvara monte edilen lavabolar ise yine demode kalmıştır. Banyo gösterişli bir tarzdan ziyade sade bir görüntüye sahip olsa bile tezgah üstü taş, seramik ve mermer lavabolar şık ve kullanılabilir olabilecektir.
Çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık. Ayrıyetten banyonuz için mükemmel lavabo seçimi rehberime göz atmak isterseniz çok sevinirim.