Yeni doğan bir bebek için ilk 28 gün çok önemlidir. İlk yıl ise bebeğin çok özen gösterilmesi gereken dönemdir. Bu nedenle bebeğin beslenmesinde ve bakımında oldukça özenli davranmak gerekir. Bunun içinde bu yaş döneminin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Bir yaş çocuk için önemli bir dönemdir. Bir yaşındaki bebeğin yapabileceği şeyler fazla değildir.
1 Yaşındaki Bebek Gelişimi Nasıldır?
Bir yaş çocuğunun gelişim dönemleri şöyle sıralanabilir:
1 Yaşındaki Bebeğin Fiziksel Gelişimi
İlk yılda çocuğun oldukça sürâtlidır. Kilo artışı artar, boy uzaması görülür. Ancak kilo artışı daha ağırlıklıdır.
Yürümeye başlar ve aynı dönemde ilerleyen zamanda yürümekle beraber koşabilir. Zıplar ve tırmanma yeteneğini kazanır.
Artık çocuk birçok özelliği kazanır. Yemeğini kendisi yer, çatal ve kaşık kullanabilir. Bardak ve fincanda kullanır. İlk zamanlar biraz yemek hususunda zorlanır. Kaşığı ağzına götüremez ama kendisinin yemesine izin verin. Zamanla öğrenir.
Topu eliyle atar, ayağıyla tekmeleyebilir. Hareket halindeki topu tutabilir ve ayakuçları üzerinde durabilir.
Kitaptaki resimleri inceler, sayfaları çevirebilir. Kalem tutar ve karalama resimler yapar.
Oyuncakları ile kule yapar, küçük oyuncakları büyük oyuncakların içine koyabilir.
1 Yaşındaki Bebeğin Dil gelişimi
İlk yıllarda bazı çocuklar konuşamaz ama çoğunlukla bu aylarda çocuklar tam olmasa da konuşmaya çalışır, bazı kelimeleri söyler. Nesneler ve tanıdık ifadeleri kolaylıkla söyleyebilir. Kız çocukları erkek çocuklarından önce konuşmayı öğrenir. Bu dönemde çocuk söylenenleri anlar ama söylemekte güçlük çeker.
İlk sözcükleri anne veya babaya karşı, sevdiği eşyalara karşı ve vücudundaki organlara karşıdır. Anne, baba, dede gibi aile bireylerinin adını söyler. Oyuncaklarına isim takar ve o ismi söyleyebilir. Kafa, el, burun diyebilir.
Bir yaşından sonra kelime haznesi giderek artar. Yeni kelimeler öğrenir ve bu kelimeleri sürekli tekrar eder. Eski kelimeleri pek kullanmaz ama onları da unutmaz. Bazen iki kelimeli cümleler kurabilir.
1 Yaşındaki Bebeğin Duygusal gelişimi
Çocuk için yürümek farklı bir dünyaya geçiş yapmaktır. Artık kendi başına her şeyi keşfedebilir. Dünyası büyük ölçüde genişler ve artık sizin yanınızdan ayrılır. Çocuk bağımsızlık ve bağımlı kalma arasında kalır.
Bağımsızlığının farkına vardığında çocukta inat duygusu gelişir. İnatçı olmaya başlar. Annenin ve ya babanın söylediklerinin tersini yapar. Böylece bağımsızlığını ifade etmeye çalışır.
Çocukta bu dönemde ayrılma korkusu yaşar. Anneden ayrılmak istemez. Kendini annenin yanında güvende hisseder. Bununla beraber terk edilme korkusu da beraberinde gelir.
1 Yaşındaki Bebeğin Sosyal gelişimi
Bir yaş çocuğu henüz paylaşmayı bilemez. Tepkilerini kapışma, çığlık atma, ısırma ve çimdik atma şeklinde gösterir. Bu durumda bu dönemde yetişkinler tarafından çocuklar gözlenmelidir.
Çocuk bu dönemde yaşıtlarıyla birlikte olmaktan hoşlanır. Henüz sosyal ilişkileri gelişmemiştir ama yaşıtlarıyla oyun oynamak ister.
Bu yaşlarda çocuk benmerkezcidir. Kendini evrenin merkezi olduğunu sanır. İlerleyen zamanlarda bu konuda diğer kişilerle anlaşmakta güçlük çeker.