Emziren Anne Nasıl Zayıflar?

Doğum sonrası emzikli kadınların zayıflama sorunu var. Genellikle zayıflama konusunda oradan buradan edindiğimiz bilgilerle hareket ediyoruz. Halbuki uzman doktorlar çok daha sağlıklı ve bilimsel zayıflama teknikleri sunuyor bize.

Eğer yeni doğum yapmış emziren bir bayansanız bu zayıflama teknikleri sizin için yazıldı.

Loğusa bayanlar için hamilelikte alınan kiloları vermek için !

Emzirme dönemindeki az uyku ile çok yeme arasında bağlantı var. Uykusuzluk, hormonların salınımını artırır ve yemek yeme ihtiyacına neden olur.

Cinselliğin zaten az olduğu emzirme döneminde düzenli olmayan bir uyku, düzensiz cinsel yaşama da neden oluyor. 6. haftadan itibaren cinsel hayatın da düzene girmesi, kilo vermede önemlidir. Sadece beslenme, kilo vermek için bu dönemde yeterli değildir. Ama etkin emzirme, iyi uyku, egzersiz ve düzenli cinsel hayatla 6 ayda şişmanlığı aşabilirsiniz.

Emziren Anne Nasıl Zayıflar?


EMZİRENE DİYET YOK!

* Doğum sonrası, hemen diyete başlamak doğru mu?

Doğumdan 6 hafta sonra, sağlıklı kilo verebilmek için diyete ve egzersize başlanmalıdır. Diyet derken, katı bir rejim listesi uygulanmasını kastetmiyoruz.

* Emziren anneler için özel bir diyet öneriyor musunuz?

Emziren annelere diyet yapmalarını kesinlikle önermiyoruz. Önerimiz; doğru, dengeli beslenme ve egzersizdir. Bunu, evde her anne kendi kendine de başarabilir. Anne sütü, bebek için en uygun besindir. Emzirme döneminde süt salgılanması; kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineral almasını gerektirir. Bu yüzden, katı diyetler sakıncalıdır. Başarılı bir emzirme ile anne 6 ayda normal kilosuna dönebilir. Emziren anne, kalsiyumdan zengin beslenmelidir. Bu dönemde su ihtiyacı da artan anne, günde en az 10 su bardağı sıvı almalıdır. Emziren anneler 4-6 aylık emzirme döneminde gaz oluşumunu engellemek için yemeklerini yavaş yemeli, lokmalarını ise iyi çiğnemelidir.

ÜST LİMİT 12 KİLODUR!

* Doğum sonrasında, fazla kilo problemi yaşamamak için ne yapmak lazım?

Düzenli ve dengeli beslenmeyi öğrenmek için bir diyetisyene gitme şansları olmayan anne adayları, hamilelik dönemi başlar başlamaz kendi kendilerine de kilolarını kontrol altında tutabilirler. Kendilerini takip eden jinekologlarıyla da, sağlıklı beslenme konusunda fikir alışverişinde bulunabilirler. Jinekologlar, onlara doğru yönlendirmeler yapacaktır. Gebelik sırasında alınması gereken ideal kilo; 10-12 kilodur. Bu miktardan fazlası, hem gebelik boyunca birtakım sıkıntılar yaratabilir, hem de gebelik sonrasında anneye yük olacaktır.

30 DAKİKA BEBEKLE

Hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermek için bunları yapabilirsiniz:

* Yediklerinizi yazmak için yemek günlüğü tutun.

* Kendinize zaman ayırın. Bebeğinizi pusete koyarak 30 dakika tempolu yürümek, yapacağınız en kolay egzersizdir.

* Evde, sizi kışkırtan yiyecekler bulundurmayın.

* Daha ekonomik seçimler yapın. Örneğin; bal yerine pekmez, muz yerine elma tüketin.

* Süt, yoğurt ve peynir düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir.

* Her gün bir adet yumurta ve bir porsiyon etli sebze yemeği veya nohut, mercimek gibi kurubaklagiller yenmelidir.

* Maydanoz, yeşilbiber ya da taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveler, birlikte yenmelidir.

* D vitamini besinlerde bulunmaz. Bu yüzden, anne ve bebek, uygun saatlerde güneşlenmelidir.

* Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.

* Kontrollü olarak kurumeyve ve kuruyemişler de tüketilebilir.