Bir çocuk neden şımarır? Ya da nedir bu şımarmak eylemi? Evde sürekli ayrıcalığa sahip olan çocuk, fazlasının birikmesi sonucu şımarır. Sonra isteklerini ağlatmamak için yaparken bulursunuz kendinizi. Kim kimin ebeveynidir bilemezsiniz.

Burada yanlış, çocuğa evde bir prens/prensesmiş gibi davranmakla başlıyor. Çocuk dışarıda aynısını bulamadığı zaman kıskançlık krizine giriyor. Kendini diğer çocuklardan üstün görüyor. Biri ona sadece sıradan bir birey olduğunu hissettirince, size şımararak bunu kendine saklıyor. Çünkü hayatı boyunca yapacağı o şımarık ve sorumsuz haraketlerin altında, ya öz güven patlaması ya da öz güveni yerlerde bir yarı-birey yatıyor.

Demiyorum ki onu sevmeyin ya da iyiliğini düşünmeyin. Ama ona dünyadaki tek varlık oymuş gibi davranmayın. Çocuğu dünyaya getirdiğiniz zaman o bir oyun hamurudur. Siz şekil verirsiniz.
Bu arada bu hamur öyle her zaman şekil almaz. Bir yerden sonra kurumaya başlar. Oluşan şey, hoşunuza gitmese de sizin eseriniz olacak.

Her şeyden önce o bir birey. Birşeye izin vermiyorken mantıklı gerekçe söyleyin. Fiziksel ya da ruhsal şiddete asla yaklaşmayın.
Ve suçlayıcı bir dil olan, "Sen dili" ni kullanmayın.

Örnek bir durum yazarak sen dili ve ben dilini ( kullanılması gereken dil) göstereceğim.Çocuk slime oynamış ve kıyafetine bulaştırmıştır.

Anne 1:

-Bıktım senin bu yaptıklarından. Bunu nasıl çıkaracağım şimdi!
Bir daha sana yeni kıyafet almayacağım.

Çocuk ne düşünür; (Annem beni sevmiyor. Ben aptal biriyim.. vb)


Anne 2:
-Slime kıyafetlere bulaştığı zaman çok üzülüyorum. Daha dikkatli oynarsan beni mutlu bir anne yaparsın.

Çocuk ne düşünür; (Annem beni seviyor. Bende onu seviyorum. Onu üzmemek için daha dikkatli bir çocuk olacağım..)

Özetle o bir birey, ona da takınılması gereken bir üslup var. Öz güveni yerinde ve topluma faydalı bir evlat yetiştirmek istiyorsanız, burada yazdığım şeyler birçok çocuk gelişimci tarafından dile getirilen şeylerdir, dener ve fayda görürsünüz.

Ben sadece ufak bir düşünce aktarımı yaptım.

Anya/28.01.2019