Frekans: Bebek telsizleri farklı frekansları kullanırlar. Bebek telsizinin alıcısı ve vericisinin konduğu yer, evde çalışan elektronik aletler ve diğer faktörler bebek telsizinde parazit oluşturabilir. Parazitlerin oluşumunu engellemek için ve etrafta varsa diğer telsiz frekanslarıyla karışmaması için bebek telsizlerinde farklı kanallar vardır. Bebek telsizi alırken kanal seçiminin fazla olması, bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir husustur.




Ses ve Işık: Bebek telsizinin ebeveynde olan vericisinin ışıklı göstergeli olması anne babalara kolaylık sağlar. Telsizin sesi kısık olsa bile bebeğin ses tonu ışıklı göstergeden izlenebilir.




Titreşim: Bazı modellerde bulunan titreşim özelliği ile anne babayı bebeğin ses tonuyla ilgili uyarır.




Çift Taraflı Kullanım: Çift taraflı bebek telsizlerinde ebeveynde bulunan verici de ses iletebilme özelliğine sahiptir. Böylece sadece bebeğin anne babaya sesi gitmez, aynı zamanda anne babanın sesi de bebeğe gider. Bebek huzursuzlandığında anne babanın bebekle konuşması, bebeği sakinleştirecektir.




Boy: Ebeveynde duran vericiler genelde taşındığı için küçük boyuttadır. Bazıları bele takılabilir ya da cepte taşınabilir.



Bazı bebek telsizlerinde saat, oda termometresi, müzik gibi özellikler de bulunabilir.