6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeğinizin artık ek gıda dönemi geldi. Öğünlerinin tümünü anne sütü ile tamamlayan bebekler, 6. aydan sonra ek gıdalardan da yararlanabilir.

Bu dönemdeki bebeklerin gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak için 6. ay bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana öğün hala anne sütü olsa da ara öğünleri bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için en iyi şekilde planlamalısınız. Bunun için dönem dönem ek gıda sürecini gözden geçirdik ve sizin için örnek beslenme tabloları hazırladık. Anneler için 6. ay ek gıda tablosu ile bebekleri mutlu etmenin yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Örnek Beslenme Tablosu
İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen ve hiçbir ek gıda almayan bebeğinizin yavaş yavaş ek gıdalardan destek alma zamanı geldi. 6. aydan sonra ek gıdalara geçerek bebeğinizin beslenme planını daha da zenginleştirebilirsiniz. Ek gıdalardan alacağı mineral, vitamin ve diğer yararlı bileşenler onun sağlığı ve ileriki dönem beslenme alışkanlıkları açısından faydalı olacak. Fakat 6-9 aylık bebeklerde ana öğün hala anne sütü. Bebeğinizin hala anne sütünün içeriğindeki değerlere ihtiyacı var. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi
Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde kesinlikle acele edilmemeli. Bebeğinize ilk olarak ek gıdaları tadımlık miktarlarda verebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde 2 ek gıda öğünü tüketebilir. Bebeğinizin 1 öğünde aldığı ek gıda miktarı, bir minik bebek kavanozunu geçmemelidir. Çünkü bebeğiniz günlük besin ihtiyacının %70’lik oranını anne sütüyle karşılamalı.

6 aylık bebek beslenmesi ve sonraki süreçleri merak ediyorsunuz çünkü bu ek gıdaya geçişte ilk adımınız. Bunun için ay ay bebek beslenme ve ek gıdaya geçiş sürecini anlatmıştık. Bebeğinizin beslenmesi için uygulayabileceğiniz 6 aylık bebek menüsü listemizi inceleyebilirsiniz.

Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdi ise devam sütü. *
Beslenme programı

Ara Öğün : Meyve püreleri

½ kavanoz meyve püresi bebeğiniz için iyi bir ara öğün olabilir.
Meyveler hem vitamin yönünden zengindir hem de sindirimleri kolaydır.
Bebeğinizin henüz çiğneme ve ısırma yetenekleri gelişemediği için bu meyveleri püre şeklinde tüketebilmeleri önemli.
Bu dönemde bebeğinize her meyveyi yediremezsiniz. Bazı meyveler alerjen özellikleri bulundurabilir.
Bu dönemde; elma, armut, şeftali, kayısı, havuç, erik, muz, mandalina gibi meyveleri gönül rahatlığıyla rendeleyebilirsiniz. Bunun yanında, ½ Milupa meyve bazlı kavanoz ek gıdası da size yardımcı olabilir.
Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdi ise devam sütü. *
Ara Öğün : Sebze ile tanışma

Bebeğinizin artık sebzelerle tanışma zamanı geldi. Günde ½ küçük kavanoz kadar sebze çorbası, onun için sağlıklı bir ara öğün olacaktır.
Patates, havuç, pirinç, kabak, brokoli, taze fasulye gibi sebzeleri haşlayıp, püre kıvamına getirerek hazırlayabilirsiniz.
Hazırladığınız sebze çorbasına bir miktar anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü katarak daha lezzetli ve besleyici bir çorba haline getirebilirsiniz. Milupa Sebze Bazlı ek gıdalar ile de bebeğinizin sebze ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
Sebze çorbalarına haftada 3 gün 1 ceviz büyüklüğünde kırmızı et ya da kıyma ve haftada 2 gün tavuk ilave edebilirsiniz.
7 ay sonrası bebeklere yayla, tarhana ve şehriye çorbaları vermeye başlayabilirsiniz.
8. aydan sonra balık ve mercimek çorbası dönemi başlayabilir.
Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdi ise devam sütü*
Ara Öğün : Aptamil Sütlü Pirinçli Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası

1 minik kavanoz kadar Aptamil Sütlü Pirinçli ya da Aptamil Sütlü Bisküvili Ek Gıda bu dönemde bebeğinizin beslenmesine destek olabilir.
A, B1, B6, Biotin, D3, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir ve iyot mineralleri ile bebeğinizin beslenmesini desteklemeye yardımcı olur.
Aptamil Sütlü Pirinçli ya da Aptamil Sütlü Bisküvili ek gıdalarını muhallebi öğünü olarak da kullanabilirsiniz.
Bebeklerin aylara göre beslenme bilgileri için bebeğinizin ay ay beslenme bilgileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü ya da doktorunuz önerdi ise devam sütü verebilirsiniz.