Çocuğumuzun Her İstediğini Yerine Getirmeli miyiz?

Eğer çocuğunuz varsa ve yukarıdaki gibi düşünüyorsanız, bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanın ve iyi birer anne-baba olabilmenin anah*tarı, sadece onun isteklerini karşılamakla sınırlı değildir. Başarılı bir iletişim kurabilmek ve iyi birer anne-baba ola*bilmek Özveri ister ve kuralları vardır.
Çocuğumuza zaman ayıralım. Unutmayalım ki çocuğu sev*mek ona bolca ve pahalı oyuncaklar almak değil; onunla or*tak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak ve onunla oynamaktır. Çocuğu sevmek; sevgiyi sözle ifade etmenin öte*sinde, eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.
Çocuğumuzla beraberken tüm dikkatimizi ona yoğunlaştı*ralım. Anne-baba olmanın keyfini çıkaralım.
Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğumuzu dinleyelim.
Dinlendiğini gören çocuk kabul edildiğini, dolayısıyla se*vildiğini düşünen çocuktur.
Göz kontağı kurarak, gülümseyerek, kabul ettiğimizi beden diliyle pekiştirelim.
Davranışlarımızda tutarlı olalım; kendi içimizde çeliş*kili davranışlarda bulunmamız ya da anne-babanın birbi*riyle çelişen biçimde davranması, çocuğu doğruyu bulmada zorlar.
Asla çocuğumuzu başka çocuklarla karşılaştırmayalım. Unutmayalım ki çocuğumuz bizler tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilmek ihtiyacındadır.
Özetle, çocuğumuzu olduğu gibi kabul etmeliyiz.
Başkasını olduğu gibi kabul etmek, onu gerçekten sevmek*tir. Kabul edildiğini hissetmek, sevildiğini de hissetmektir.
Çocuğumuzla sağlıklı bir iletişim kurmadığımızda tırnak yeme. saldırganlık, tikler, mastürbasyon, güvensizlik, içe kapanıklık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.