Çocuğu oyun oynarken tanıyabilirsin

Çocuklar oyun oynarken büyüklerini taklit etmekle beraber kendi duygularını, korkularını, üzüntülerini ve sevinçlerini de ortaya koyarlar. Henüz çocuk duygularını kelimelerle ifade edemediğinden duygularını oyunlardaki sembolik hareketlerle gösterirler. Bu nedenle oyun onun dilidir denilebilir. Bazen olumsuz duygular da yaşayabilirler (kardeşini kıskanması veya arkadaşına kızması ). Bu olumsuz duyguyu oyun esnasında açığa çıkarmakla rahatlamış ve olumsuz duygularından Allah'ın izni ile kurtulmuş olur. Bu nedenle uzmanlar oyunu çocuk için çok önemli görmektedir. Çocuğun oyundaki hal ve hareketleri ailesini yansıtır. Mesela emir verici veya ricacı bir tavır sergilemesi ailedeki iletişim seviyesini gösterir.
Çok oynayan çocuk çok akıllanır
Oyun, çocuğun çalışması, işi olarak tanımlanmıştır. Oyun her çocuk için yemek ve uyku gibi önemlidir. Maalesef toplum tarafından oyuna çok düşkün olan çocuk hoş karşılanmıyor, boş vakit doldurma gibi görülür. Öğrenmesi gerekeni oyun esnasında rahatlıkla öğretebilirsiniz. Dikkat, ilgi kurma, çağrışım, hatırlama ve algı yetenekleri de oyun esnasında gelişen yeteneklerdir.
Mevlana bunu çok güzel belirtmiş bir sözünde; "Oyun görünüşte akla uymaz, ama çocuk oyunla akıllanır. Deli çocuk nereden oyun oynayacak"
Yine bir sözünde Mevlana "Oyun; çocuğu büyümeye ve olgunlaşmaya doğru çeken bir güçtür. Onu belli bir seviyeden, daha olgun, daha akıllı bir seviyeye çeker götürür. Birçok şey oyun heyecanı ile öğrenilir. Bedenin gelişmesi de oyun sayesinde normal seyrini izler"
Devamlı ders, çocuğun kalbini öldürür!
İmam-ı Gazali de bu konu hakkında şöyle söylemiştir; "Çocuğu oynamaya men edip devamlı ders çalışmaya zorlamak onun kalbini öldürür, zekâsını iptal eder ve hayatının neşesini kaçırır. Sonunda çocuk dersten kurtulmak için hile düşünmeye başlar"
Çocuk çağları oyun imkânı geniş olanlar büyüdüklerinde kendilerini ifade etmelerinde daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Veya bunun tersi olarak da çocukluk çağları oyun alanı ve imkânı kısıtlanmış olan insanlar büyüdüklerinde de maalesef güvensiz ve başarısız insanlar olmaktadırlar.
Bazı velilerde çocuklarının oyun esnasında terlemeden veya kirlenmeden oyun oynamasını isterler, ancak bu engellemeler çocuğu hırçınlaştırabilir. Serbest oyun alanı ve imkânı sunmak oyunun verimliği için önemlidir.
Bazı anneler çocuklarının saldırgan ve kavgacı olduğundan yakınırlar, bu tarz çocuklar atletizm, güreş, boks, basketbol, gibi birçok enerji gerektiren oyunlara yönlendirilirse olumsuz davranışları, olumlu etkinliklerde eritilmiş olacaktır inşallah.
Oyunun faydaları!
Oyun sayesinde çocuğumuzun beden terbiyesi sağlanmaktadır. Organları egzersiz yapar, yeni beceriler kazanma imkânı sağlanmış olur, vücudu daha sıhhatli gelişir, kan dolaşımı hızlanarak beyni etkilemesi ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasına vesile olur
Oyun zihin geliştiricidir.
Oyun çocuğun kelime hazinesini arttırır. Dil gelişiminde önemli etken sağlamaktadır
Oyun sorunlarını ifade etme ve çözme vesilesidir
Oyun disiplin ve ahlak eğitimidir. Oyun sırasında çocuk kuralları, düzeni, itaati, ihtiyacı olan yardımı öğrenir
Oyunla çocuk sahip olmayı, otorite kurmayı öğrenir
Oyun çocuğun beş duyusunu geliştirir
Oyun çocuğun çocukluğunun bütün dönemlerinde en güzel öğrenme mekanizmasıdır
Oyun, anne-çocuk iletişimini geliştirmede oldukça etkili bir araçtır
Bir söz
"Unutulmamalı ki çocukluğunu yaşayamayan çocuk yetişkin olma yoluna büyük eksiklerle beraber girmiş demektir"