Çocukta Mastürbasyon

Annesinin, babasının, abisinin yaptıklarına ilgi göstermeleri de onun için çok önemliydi. Bir şey istese, bütün evin içinde bağırır, bunu herkesin duymasını sağlar, istemediği bir şey olduğunda da yine sesini olabildiğince yükseltirdi. Begüm, evin içinde ilgi çekmeyi çok severdi, ama evin içinde veya dışında beklediğinin dışında gerçekleşen yeni bir duruma uyum sağlamada da o denli zorlanırdı.

O sene, Begüm’ler yeni bir eve taşınmışlardı. Begüm yeni odasına birkaç ayda alışabildi. Daha sonra, annesi çalışmaya başladı. Bu da, Begüm için alışması zor bir durumdu. Gerçi, evde doğduğundan beri ona bakan ve çok iyi anlaştığı bir bakıcısı vardı, ama olsundu. Begüm, küçük yaşlardan beri, sıkıldığı, ne yapacağını bilemediği durumlarda eline bir yastık alıp iki bacağının arasında sürterek rahatlamak gibi bir alışkanlık geliştirmişti. O dönemlerde, ailesi bu durumu görmemezlikten gelme eğilimindeydiler. Begüm de, zaman içinde bu alışkanlığına giderek daha az başvurur hale gelmişti.

Ancak, peşpeşe gelen bu iki yeni durum, Begüm’ün kendini rahatsız hissetmesine neden olmuştu. İçindeki sıkıntıyı bir türlü atamıyordu. Bir gün televizyon seyrederken, yine eline bir yastık aldı ve iki bacağının arasına koydu. Yavaş yavaş eski günlerdeki gibi gevşediğini fark etti. Bunun üzerine, bunu sık sık yapmaya başladı. Artık kendini daha çok kasıyor, terliyor ve çevreyle bağlarını neredeyse koparıyordu. Bu durum bakıcısının iyice dikkatini çekti; aileyle gözlemlerini paylaştı. Begüm, kendisine ne yaptığı sorulduğunda durumu inkar etti, ama iyice hırçınlaştı.

Aile, çocukla yanlış bir iletişim içinde olmamak için bir uzmana başvurmaya karar verdi.

Çocukta Mastürbasyon
Çocuğun cinsel bölgeleriyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlama sağlaması durumudur.

Çocukluk mastürbasyonunu tanımlamak için çocuğun genital bölgesinde fiziksel bir sorun olmadığını saptamak çok önemlidir. Kimi zaman, bazi genital sorunlar bölgede kaşınmaya ve tahrişe yol açar ve çocuğun dikkatini o bölgeye yöneltmesine neden olur. Bunun dışında bazı çocuklar, bedenlerini keşfetmek, bazıları çeşitli duygusal zorluklarıyla baş etmek, bazıları da uykuya geçerken rahatlamak için mastürbasyona başvurabilirler.

Mastürbasyona en sık olarak 3-6 yaş arasında rastlanır. Bu dönemdeki çocuk, artık cinsel kimliğini bilmektedir ve bedenini keşfetmeye büyük önem vermektedir. Cinsel bölgesiyle oynadığında duyduğu hazzı tekrar yaşayabilmek için bir yere sürtünerek, bir nesneyi kendisine sürterek veya eliyle kendisini uyarabilir. Çocuk, bunu odasında yalnızken yapabileceği gibi, kalabalık ortamlarda, kendini kontrol etmede çok zorlanarak da yapabilir. Bazı hallerde çocuk o derece enerji harcar ki, ter içinde kalır, kızarır, hatta sesler çıkarabilir. Yine aşırı hallerde, çocuğun cinsel bölgesi tahriş olabilir.

Mastürbasyon, genellikle ortaya çıkışından bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Ancak, ailenin olaya gerektiğinden fazla ilgi göstermesi durumunda veya çocuğun yasadığı duygusal zorluklar kapasitesinin üstünde olduğunda, mastürbasyon bir ilgi çekme, rahatlama ve kaçış yöntemi olarak davranış dağarcığına yerleşebilir.

Mastürbasyonun, çocuğun günlük yaşantısını, çevresiyle iletişimini, daha etkili sorun çözme yöntemleri geliştirmesini engellediği durumlarda ve çocuğun bu davranışının çok dikkat çekmesi halinde profesyonel yardım gerekebilir. Uzman, aile ve çocuğu tanıyıp, çocuğun bu davranışı hangi nedenlerle ısrarla sürdürdüğünü saptar ve bu sorunun giderilmesi yönünde yardımcı olur.

Mastürbasyon sorununun çözümünde anne-babanın yapabileceği çeşitli şeyler vardır:
Çocuğun bu davranışı fark edildiğinde bu konuya sert tepki göstermemek
Çocuğu, bu davranışı nedeniyle korkutmamak
Çocuğun mastürbasyon yaptığı fark edildiğinde, bu işi kendi odasında yapmasını söylemek, kisa bir süre sonra yanına gidip işi sonlandırmasını sağlamak
Çocuğun dikkatini başka bir konuya yönlendirmek, onunla oyun oynamak