Her çocuk doğuştan yeteneklidir, yetenekleri birbirlerinden farklı olsa bile. Büyüdükçe ortaya çıkar yetenekleri ve sonra gelişir.

Çocuklar nelere yetenekleri olduğunu bilmezler, eğer yetenekleri olan konuda bir faaliyet yaparlarsa yetenekli oldukları ortaya çıkar, eğer bunu anne ve babaları fark ederlerse yetenekleri gelişebilir ve şanslı çocuklar arasına girerler, ama fark edilemezse veya o konularda bir faaliyet yapmazlarsa yetenekleri kaybolur gider. Nice yetenek ilgisizlikten ve farkındasızlıktan yitip gitmiştir.

Bilinçli anne ve babalar sürekli arayış içindedirler. Onlar çocuklarının nelere yetenekli olduğunu görmek ve çocuklarını tanıyabilmek için sürekli farklı etkinlikler yaparlar. Bu etkinlikler sırasında çocuklarını çok dikkatli bir şekilde takip ederler. Eğer bir konuda yetenekli ise çocuk o konunun üstüne giderek yeteneklerini geliştirmek isterler. Çünkü yetenek çalıştıkça büyük ve gelişir.

Bazı anne ve babalar geçmişte çok yapmak istediği ve yapamadığı bazı alanlara çocuklarını yönlendirmek isterler. O alanda çocuklarına baskı kurarlar ve çocuklarının o alanda çok iyi olmasını isterler. Ama yetenek öyle bir şeydir ki eğer yoksa yapamazsınız. Çocuklara bu şekilde gereksiz baskılar kurularak yapılan o uğraşların hepsi boşa gitmektedir. Çocuklar küçükken anne ve babalarının baskıları ile yapsa da zaten büyüdüğünde o işi yapmayacaktır.

Anne ve babalar çocuklarına yeteneklerini göstermeleri ve geliştirmeleri için izin vermelidir. Çocukların bazı şeyleri yapmasını büyükleri izin vermez. Zaten böyle yetenekler daha ortaya çıkmadan kaybolur, bide bazı yetenekler vardır ki anne ve babaları çocuklarının yapmaları istemezler. Çocuk çok iyi futbol oynuyordur anne ve babası topçumu olacaksın başımıza der, çok iyi voleybol oynuyordur voleybol kız sporudur erkekler oynar mı hiç der, çok güzel gitar çalıyordur ama babası ona izin vermez popçu mu olacaksın der, erkek çocuk dans ediyordur erkekler dans etmez der. Bu örnekler binlerce olabilir. Bu tür geri düşüncelerle çocuklarınızın zevk alarak yapabilecekleri bir çok şeyi yok ediyorsunuz.

Neden olimpiyatlarda fazla Türk mücadele etmez, neden fazla madalya kazanamıyoruz hiç düşündünüz mü? Gelişmiş ülkelerde okullarda olimpiyatlar için seçimler yapılmakta, çocukların yetenekleri keşfedilmekte ve o alanda çalıştırılıp yetenekleri geliştirilmektedir. Ülkemizde ise beden dersleri boş geçmektedir. Ülkemizde ilkokul öğrencilerine çekiç atma spor dalı nedir diye sorduğunuzda onunla dalga geçtiğinizi sanmakta iken o ülkelerde çocuklar daha ilkokulda iken çekiç atmaktadırlar.

Sizde benim çocuğum çok yeteneksiz diyenlerden olmayın, arayın ve çocuğunuzun yene karşı bir yeteneği olduğunu bulun ve ona her türlü konuda destek olun.