Çocuğun Zeka Seviyesi:

Çocukların zeka seviyeleri konuşmalarını direk olarak etkilemektedir. Üstün zekalı çocuklar erken, zeka geriliği olan çocuklar ise geç konuşmaya başlamaktadır. Fakat bu her geç konuşmaya başlayan çocuğun zeka seviyesi düşüktür anlamına gelmez.

Çocuğun Cinsiyeti;

Kız çocukları erkek çocuklarına oranla daha çabuk konuşmaya başlarlar.

İşitme seviyesi;

Bazen çocukların geç konuşmaya başlamalarının sebebi kulak sağlıklarını bozuk olması olabilmektedir. Çocuklar iyi duyamadıkları için konuşmaya geç başlarlar.

Sağlık Geçmişi;

Çocuk geçmişte ağır hastalıklar geçirmiş ise bu sebepten gelişimde sekteler olmuş olabilir ve konuşmaya geç başlayabilir. Ya da geçirdiği şiddetli bir ateşli hastalık sonrasında beyninde hasar gören kısımlar olmuş olabilir.

Konuşma Organlarının durumu;

Çocukların dil, diş, dudak, damak gibi organlarında sorunlar olması konuşmayı geciktirebilir.

Sinir Sistemi;

Sinir sisteminin yapısı da konuşmayı geciktiren faktörlerdendir. Sinirlerin iletim hız, sinir sisteminin tepki süresi, gibi etmenler bu duruma neden olur.

Gördüğünüz gibi çocukların konuşmalarının gecikmesin birçok faktör bulunmaktadır. Anne babalar “ben de geç konuşmuşum ne olacak” diye düşünüp bu konuyu umursamayabilmektedirler. Çocuklarınızın geç konuşmaları normal bir durum olabileceği gibi yukarıda bahsettiğimiz ve sizin fark etmediğiniz ciddi durumlar da olabilir. Bu durumlar ne kadar erken fark edilirse o kadar iyi kolay çözüm üretilir. Bu sebeplerden ötürü çocuklarınızın geç konuşmalarını önemseyin ve doktorunuza başvurun.