Çocuklarınızın kelime dağarcığını ve dil yeteneklerini geliştirmenizin en etkili yolu onlarla bol bol konuşmanızdır. Bu konuşmalar çocukların öğrenme sürelerini de hızlandırır ve beyin hücrelerinin gelişimine katkıda bulunur.

Hayatta başarılı olan insanlara baktığınız zaman genelde konuşması düzgün ve geniş kelime dağarcığına sahip olan insanlardır. Çünkü insanlar ne kadar çok kelime biliyorlar ise o kadar çabuk ve bir o kadar da çok şey öğrenirler.

Anne ve babalara bu konuda yapılabilecek ilk tavsiye onlara bol bol kitap okumalarıdır. Çocuğunuzun yaşına göre bir kitap seçin ve onu okuyun. Okuma sırasında bazı bölümlerde okumayı kesin ve aranızda olanları tartışın ve sonra neler olabileceği sorun ona. Yanlış bir şeyler var ise onu çocuğunuzun bulmasını sağlayın ve sonrasında sizi dikkatli dinlediği için onu tebrik edin.

Ailelerin yaptıkları en büyük hatalardan biri çocuklarının ihtiyacı olan veya olabilecek şeyleri ona sunmalarıdır. Mesela yemek yerken çocuğunuzun susama ihtimaline karşılık masada hazırda su bulundurabilirsiniz. Siz bunu çocuğunuzun iyiliği için yaptığınızı düşünseniz de aslında ona kötülük yapıyorsunuz. Çocuğunuz suyu sizden istemeli ve o istemeden su vermemelisiniz. Bu sayede hem çocuğunuz sizinle konuşmuş ve iletişime geçmiş olacak, hem bir şeyi nasıl istemesi gerektiğini bilecek, hem de çekingen olmayacaktır. Hiçbir zaman çocuklarınızın konuşmasına engel olacak şekilde her istediğini yapmayın.

Uzmanlar anne karnında iken bile çocuklarınızla konuşmanız gerektiğini, sizin konuştuklarınızı anlamasa da zihninde yer tutacağını ve beyin hücrelerinin gelişimine katkıda bulunacağını söylemektedir.

Çocuklarınızın bilgi ve kelime dağarcığının artması onların hayal güçlerini de aynı oranda artıracaktır. Bir çocuk ne kadar çok bilirse o kadar fazla hayal edebilir.

Gün içerisinde sürekli onunla konuşmak için fırsatlar yaratın ama konuşmanızda kullandığınız ses tonuna dikkat edin. Bu ton bile çocuklarınızın anlamasında etkili olmaktadır.

Siz çocuklarınızla çok konuşun ki çocuklarınız da çok konuşan ve bilen çocuklar olsunlar.