Bazen yeni tanıştığımız birine, bırakın doğum saatini, burcunu sormaya bile çekiniyoruz. Astrolojiye olan bakış açısından emin olamayıp, merakımızı içimize gömüyoruz. Bazen sorsak da öğrenemiyoruz, zira doğum saatini bilmeyen o kadar çok insan var ki aramızda! Kimi “ne bileyim sabaha karşıymış işte” deyip kenara çekiliyor, kimisi “ezan okunurken diyorlar ama ne ezanı bilmiyorum” diye iyice kafa karıştırıyor. Üzülmeyin, doğum saati elbette çok ama çok önemli bir bilgi, ama bu bilgi olmadan da öğrenilecek birkaç mühim bilgi yok değil. Doğduğumuz tarihte gezegenlerin hangi burçta olduğuna bakarak da temel bir ruhsal analiz yapmak mümkün.Yine de eksiksiz bir doğum haritası çıkarılması ve öngörü yapılabilmesi için doğum saatinin net olması gerektiğini unutmayalım. Zira, doğum haritamızda gezegenlerin hangi evlere yerleşmiş olduğu, yani hayatımızı hangi alanlarda etkiledikleri “yükselen burca”, yükselen burç da doğum saatine göre belirleniyor. Ayrıca, gökyüzündeki gezegen hareketlerinden nasıl etkileneceğimizi anlamak ve öngörüde bulunmak için de yükselen burcumuzu bilmek şart. Doğum saatimizi bilmeden, doğum günü ve yeri ile yapacağımız tahminler, bize ancak karakterimizle alakalı bazı ipuçlarını verebilir.

Özümüz, Karakterimizin Ham Maddesi, Güneş Burcumuz
Birine burcunu sorduğumuzda alacağımız yanıt, doğum tarihine göre belirlenen Güneş burcudur. Batı astrolojisinde kullanılan tropikal Zodyak, mevsimlere göre düzenlendiği için, burçların da tarihleri genelde sabittir. Genelde diyoruz zira, burçların geçiş dönemlerinde doğan kişiler için bu durum biraz farklı. Mutlaka o sene Güneş’in burç değiştirdiği günü kontrol etmeliler ve hangi burca ait olduklarından emin olmalılar. Yeri gelmişken söyleyeyim, geçiş tarihlerinde doğanlar iki burcun da özelliklerini taşımazlar. Bu yaygın bilinen yanlışlardan biridir. Yani örnek vermek gerekirse, 21 Haziran’da doğan biri hem İkizler hem Yengeç özelliği taşımaz.Gelelim Güneş burcunun bize vereceği ipuçlarına… Astrolojiye karşı olanların önde gelen tezlerinden biridir bu, “nasıl herkes aynı olabilir?” sorusu. Her aynı burcu paylaşan insan, bu burcun özelliklerini, tamı tamına ve hayatın aynı alanlarında yansıtamaz. Ayrıca her kişinin haritası birçok gezegen ve açı kombinasyonu ile birlikte, oldukça kişiseldir. Yine de Güneş burcumuz, karakterimizin temelini oluşturur. Bazen direkt yansıtsak da bazen derinlere atsak da Güneş burcumuzun özellikleri içimizde mutlaka mevcuttur. Lakin “aşk uyumu” işinde, Güneş burçları yetmez…

Duygusal Tepkilerimiz, Ruhumuzun Hisleri Özümseme Şekli ise Ay Burcunun İşi


Güneş burcumuzun benliğimizin temellerini atarken, duygusal halet-i ruhiyemiz söz konusu olduğunda, Ay devreye girer. Bir kişinin aklı ile kalbi beraber mi çalışıyor yoksa ayrı tellerden mi çalışıyor, Güneş- Ay ilişkisinden anlaşılabilir. “Aaa sen nasıl Yengeç burcusun, hiç duygusal değilsin?” denilen bir Yengeç burcunun Ay burcu Oğlak olabilir mesela. Burada duygular derken, sadece gönül ilişkileri değil, hayatın genelinde, bilinçaltımızda yer alan duygusal filtreleri ve tepki mekanizmasını anlatmak istiyoruz aslında. Bizim modumuzu, ruh halimizi, olumlu ya da olumsuz ne etkiler? Ruhumuzu neşelendiren ya da bizi üzen şeyler nelerdir? Kadınlarla olan ilişkiler ve anne ile olan ilişki için de Ay burcu çok önemli bir göstergedir. Ruhsal huzuru nerde buluyoruz ya da hangi konular bizi huzursuz ediyor, bunları değerlendirmek adına Ay burcunu bilmemiz gerekir.

Aklımız Nasıl Çalışıyor? İletişim Kurma Stilimiz Nasıl Yansıyor? Diye Sorarsak Cevap Merkür’de


Merkür burcu, iletişim becerilerimizi, iletişim tarzımızı ifade eder. Aynı zamanda, zekamızın nasıl çalıştığını, analiz yeteneğimizi ve karar verme sürecimizi de gösterir. Tabii Merkür’ün aynı zamanda yalan söylemek, biraz kandırıkçı olmak gibi özelliklere de işaret edebileceğini unutmamak lazım. Biraz haylaz bir Merkür’ümüz varsa, aklımız daha ziyade kurnazlığa çalışıyor olabilir mesela. Merkür, aşk uyumu konusunda, büyük bir önem arz etmese de karşımızdakinin kafasının çalışma şeklini anlamak için önemlidir. Zira ne hissedersek hissedelim, yanlış ifade ediyorsak bazı sorunlar kaçınılmazdır.

Zevkler ve Renkler Hususunda Sahne Venüs’ün


Venüs burcu, hoşumuza giden, bize keyif veren şeyleri anlamak için önemli bir göstergedir. Tabii Venüs bu; “O tatlı dilin, güler yüzün inan yürek hoplatıyor” da dedirtir, “Kara biberim vur kadehlere, hadi içelim her gece” de. Venüs burcu, aşktan beklentimizi, aşkta kendimizi nasıl ifade ettiğimizi, ne tür insanlara çekim hissettiğimizi ifade eder. Bunun yanı sıra, sanatsal yeteneklerimiz, estetik algımızın göstergesi de Venüs’tür. Kadınlarda, romantik ilişkilerden beklentiyi ve aşıkken nasıl bir kadına dönüştüklerini anlamak, erkeklerde ise beğendikleri partner tarzını, kadınlarda beğendikleri fiziksel özellikleri anlamak için Venüs burcu önemlidir. Aşk uyumunda Venüs en önemli göstergelerden biridir.

Alev Alev Yandığınız Doğruysa, Sizi Mars’a Doğru Alalım
Mars burcumuz, enerjimizi kullanış biçimimizi ifade eder. Nasıl harekete geçiyoruz, bir anda parlayıp sönüyor muyuz, yoksa sonunda yarışı kazanan kaplumbağa misali yavaş ama emin adımlarla mı ilerliyoruz? Bu soruların cevabını Mars burcumuzda bulmak mümkün. Ayrıca cinsellik konusunda büyük ipuçları vereceği için, aşk uyumunda bir diğer önemli göstergedir Mars. Kadınlarda Mars burcu, beğenilen partnerin fiziksel özellikleri ve cinsellikte ön plana çıkan noktaları ifade ederken, erkeklerde Mars cinsellik anlayışlarını ve ilişkilerde erkekliklerini yansıtma biçimlerini gösterir.Genel bir değerlendirmek yapacak olursak, elementler söz konusu ise Su ve Toprak elementi baskın olan kişiler birbirleriyle daha iyi anlaşırken, Ateş ve Hava elementleri baskın kişiler de kendi aralarında daha iyi anlaşabilirler. Tabii, burcunuzun ait olduğu element, her zaman haritanızdaki baskın element olmayabilir. Şunu unutmayın, ne kadar uyumsuz olursa olsunlar, birbirini gerçekten seven iki kişinin önünde hiçbir gezegen duramaz! Hayatımızdaki o özel kişiyi daha iyi anlamak, ilişkimizi renk katmak için astrolojiden yararlanmak oldukça faydalı olsa da bir ilişkiyi sürdürebilmenin yolu gerçek sevgiden geçer.