Format nasıl atılır?
Format atma işlemiyle öncelikli olarak bilgisayarın işletim sistemini kurarken karşılaşırız. İşletim sistemini kurarken de işletim sistemi CD'si ile bilgisayarınızı BIOS ile ilgili ayarları yapıp başlatmanız ve işletim sistemi CD'si ile boot etmeniz gerekmektedir.

- Göreceğiniz ekranda Türkçe'yi seçip Next butonuna tıklayarak ilerledikten sonra Install Now, yani kuruluma devam et butonuna tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.
- Lisans Sözleşmesi ekranından sonra karşınıza Upgrage (Yükselt) ve Custom seçenekleri çıkacaktır. Custom seçeneğiyle devam edin. Burada karşınıza diskler çıkacak.
- Format atmak istediğiniz diski seçip Drive Options kısmından format seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Format seçeneğini tıklarsanız karşınıza diskteki her şeyin silineceğini bildiren bir uyarı çıkar. Bunu da OK diyerek geçerek diskin format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
- Diskteki bilgiler silindikten sonra boş disk üzerinde işletim sistemini kurabilirsiniz.

Format atılan bilgisayar diskindeki verileri kurtarma
Format atma işlemi tam olarak disklerin içerisindeki verileri silen bir işlem değildir. Disklerin üzerindeki verilerin başlangıç ve bitiş noktalarını yok ederek diskin boş görünmesini sağlayan bir işlemdir. Dolayısıyla, bir diske format attığınız zaman içindeki bilgileri çeşitli veri kurtarma yazılımlarıyla kurtarmanız mümkündür.