Amazon uydu interneti hizmeti sunmak için ABD’den 3.236 haberleşme uydusunu kullanmak için izin aldı ve SpaceX’e meydan okudu.
4 Temmuz tarihli bir raporda Amazon, Federal Haberleşme Komisyonu’na Kuiper uydularının artık internete yeterli erişimi olmayan on milyonlarca tüketiciye ve işletmeye geniş bant bağlantı sağlayacağını aktardı. FCC, neredeyse 13.000 uydunun alçak yörünge içindeki uyduları resmen onayladı. Bunlar arasında, Mayıs ayında 60 uzay aracının ilk gönderimini başlatan Elon Musk’ın SpaceX’i de yer alıyor.

Alçak yörüngede yaklaşık 180 ile 2.000 kilometre rakımda bulunan uyduların, dünyaya yeterli erişimi sağlamak için 90 dakika kadar kısa bir süre içinde yörüngelerini tamamlamaları gerekir. Amazon ise FCC uygulamasında, uydularının yaklaşık 590 ile 630 kilometre rakımlarda çalışacağını aktardı.

Amazon Kuiper Sistemi, mobil ağ operatörlerinin kablosuz servislerini genişletmelerine yardımcı olacak uzun vadeli bir proje olarak görünüyor. Ayrıca hava taşıtları, deniz araçları ve kara taşıtları için yüksek verimli mobil genişbant bağlantı hizmetleri çözümlerini de sunuyor. Amazon CEO’su Jeff Bezos, geçen ay Kuiper projesinin milyarlarca dolara mal olacağını söylemişti. Proje, Bezos’un uzay fırlatma aracı üreticisi Blue Origin şirketinden ayrı olarak yürütülüyor.


ShiftDelete.Net