Son günlerde NASA tarafından gündeme getirilen kara delik konusu ve ardından yayımlanan ilk kara delik fotoğrafı üzerine ben de çeşitli araştırmalar yaparak size bu yazıyı hazırladım. Kara delik nedir ve nasıl oluşur şeklinde yöneltilen soruların cevaplarını gelin hep birlikte okuyalım.

Kara delik uzaydaki en bilinmez ve en karanlık bölgelerdir. Kara deliğin tanımı; çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Daha kısa bir tabirle, uzaydaki belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de diyebiliriz. Kara deliklerin üç boyutlu olmadıkları, yani sıfır hacimli oldukları kabul edilir. Kara deliklerin genel tanımını öğrendiğimize göre gelelim asıl konumuza. Son zamanlarda üzerinde sıkça durulan, bir anda insanların merak konusu olan o fotoğrafa.

İlk kez fotoğrafı çekildi
Çekilen bu tarihi fotoğrafa Powehi adı verildi. Powhi, Hawaii dilinde derin, süslü karanlık oluşum anlamlarına geliyor. Hawaii’de yayımlanan Star Advertiser gazetesindeki habere göre dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz gözlem evi arasında bağlantı oluşturuldu. Oluşturulan bağlantı sonucu Event Horizon teleskop dizgesi oluşturuldu ve bu sayede tarihte kocaman bir sayfa açan o ilk fotoğraf çekildi.

40 milyar km çapı ile Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan bu devasa kara deliği fotoğraflayan teleskoplardan iki tanesinin Hawaii’de olması sebebiyle bilim insanları tarafından Hawaii dilinden bir isim konulması uygun görüldü. Dünyada ise kara deliğin görüntülenmesi için toplam 13 teleskop kullanıldı. Bu teleskopların yer aldığı bölgeler; Hawaii ve Meksika’daki yanardağlar, Arizona ve İspanya’daki dağlar, Şili’deki Atakuma Çölü ve Antartika. Toplam 200 kişiden oluşan ekip, teleskopların yönünü tam 10 gün boyunca M87 galaksisine çevirerek galaksinin merkezini görüntüledi. Fotoğrafın çekilmesini gündeme getiren kişi ise Hollanda’daki Radboud Üniversitesi profesörlerinden Heino Falcke’dir.

Dünya’dan yaklaşık olarak 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 54 milyon ışık yılı) uzaklıktaki kara deliğin fotoğrafı geçtiğimiz Çarşamba günü yayımlanmıştı.

Tarihte böylesine büyük bir adım atan bilim insanlarını yürekten tebrik ediyorum. Umarız ilerde daha büyük adımlar atılır.