Forum Düzeni
Bilim ve Teknoloji Haberleri
Internet, bilim, bilişim ve teknoloji dünyasından son haberlerin paylaşılacağı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeni(ler)
  • 1 Post By Gamer Queen
  • 1 Post By Arthuil

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 22
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all

Konub Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?

02 Mart 2018
# 1
Bir gezegenin hangi renkte göründüğü bileşimiyle ilişkilidir. Gaz devleri olarak malum gezegenlerden olan Neptün katı bir dış yüzeye haiz değildir. Aslen bir tek metanın tesiri hesaba katılmış olduğunda Neptün’ün mavi-yeşil bir renkte görünmesi gerekir. Örneğin atmosferi Neptün’ünkine benzer bir bileşime haiz olan Uranüs mavi-yeşil renkte görünür.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?

Son derece büyük bir ilgi konusu olan Neptün, bilim adamları tarafından da oldukça merak konusu olmaktadır. bu gibi sebeplerden dolayı da Neptün hakkında bilgi almak isteyen kişiler her geçen gün daha da farklı bilgilere ulaşmak istemektedir. Bu bilgiler ışığında, bu gezegenin mavi olması da büyük bir ilgi çekmeye devam etmektedir.

Neptün Ne Zaman Keşfedildi?
Neptün gezegeni, gezegenler arasında en son keşfedilmiş olan bir gezegendir. Neptün’ün keşfinden sonra herhangi bir gezegen daha keşfedilmemiş olup, bu gezegen aynı zamanda galaksideki en ücra köşede bulunan gezegen olma özelliğine de sahip olmaktadır. Birbirlerine bu kadar çok benzeyip bu kadar farklı yapıda iki gezegen olsalar da Neptün Gezegeni bugün İnsanlık tarafınca keşfedilmiş olmasını büyük oranda Uranüs Gezegenine borçludur.

Uranüs keşfinin hemen ardından, yeni bulunan bu gezegen üzerinde de bilim adamları son derece uzun bir süre bu gezegen üzerinde kapsamlı araştırmalar yapmaya devam etti. Onu yörüngesi içinde tedirgin eden bir şeyler olmalıydı. Bilim insanoğlu Newton’un Evrensel Küte Çekim Yasasını da kullanarak bu duruma bir tek Uranüs’ün de ötesinde bulunabilecek hatırı sayılır bir kütlenin sebep olabileceği üzerinde durdular. Neptün açıları da, yapılan araştırmalar kapsamında yer almaktadır.

Bilim insanları, Uranüs’ün çevresinde, Newton’un kütle çekim yasasına göre birtakım bulgular olabileceği konusunda oldukça uzunca düşündü. Neptün’ün keşfinde 3 bilim insanoğlunun adı geçer. Urbain Le Verrier kâğıt kalem üzerinde, yörünge hesaplarını yapar ve Neptün gezegenini keşfeder.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir? 1

Aynı tarihlerde John Couch Adams’da aynı yörünge hesaplarından yola çıkarak Neptün’ü keşfeder sadece Berlin Gözlemevi‘ne giderek Johan Galle tarafınca fizyolojik olarak keşfedilmesine sebep olur. 1846’da Neptün’ü fizyolojik olarak keşfeden ilk fert Galle‘dir.

Neptün Neden Mavidir?
Gaz devlerinden önde gelen Neptün gezegeninin katı bir yüzey yoktur. Güneş sisteminin Güneş’ten uzaklık sırasına göre 8. Gezegenidir. Kütle açısından Jüpiter ve Satürn’den sonrasında 3. çap açısından bu iki gezegen ve Jüpiter, Satürn ve Uranüs’ün ardından 4. Sırada yer alır. Neptün parlak mavi bir renkte görünür. Bu renk görüntüsü gezegenin bileşimleri ile ilgilidir. Neptün atmosferi helyum, hidrojen, metan gazlarından doğar.

Neptün’ün üst atmosferindeki metan, güneşten gelen kırmızı ışığı emer ve öteki dalga boyundaki ışınlar geri yansır. Neptün bundan dolayı mavi renkte görünmektedir. Güneş sistemindeki en sert fırtınalar Neptün’dedir, saatte 2400 km hızla esen fırtınalar vardır.

Gezegenler birbirine çeşitli uzaklıktadır. Neptün’ün ise güneşe bakılırsa içinde 8 gezegen uzaklığındadır. Neptün’ün rengi mavidir batığımızda eğer ki bakmak mümkün olursa göreceğimiz mavi bir gezegen olacaktır.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?

Neptün mavi rengine sahip olması sebebi ile de diğer gezegenlere nazaran çok daha yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Gezegenlerin haiz oldukları renkler bileşimleriyle yakından ilgilidir. Neptün’ün atmosferi metan, amonyak, helyum, hidrojen ve su maddelerinden oluşmaktadır. Belirli başlı gaz devleri olarak bilinen bazı gezegenler vardır bu kategoriye Neptün de dâhil edilmektedir. Neptün’ün dış yüzeyi olarak katı bir yüzeye haizdir. NASA tarafınca 1989 senesinde Voyeger 2 aracının çektiği fotoğrafta Neptün gezegeninin ara ar siyah boşluklar halinde fakat genel olarak mavi renkte olduğu görülmektedir.

Nootka bunu beğendin
Üyelik tarihi: 20 Aralık 2017
Mesajlar: 7.239
Konular: 7
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 655 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 105 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1912
Verilen Beğeni: 584
Rep Gücü: 53
Arthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?
02 Mart 2018
# 2
Ayrıca:

Güneşten uzaklığı : 4.5 milyar kilometre

Gün uzunluğu: 16 dünya saati

Güneş yörüngesini tamamlaması: 165 dünya yılı

Çapı: 49, 528 km
Gamer Queen bunu beğendin
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 7
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?
06 Temmuz 2019
# 3
Güneş sisteminin en hızlı rüzgarları ortalama 2 mach hızla bu gezegendedir. diğer bir deyişle neptün rüzgarlarının ortalama hızları -dünya atmosfer standardına göre- sesten iki kat daha hızlıdır.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Anne ve Çocuk
0
17 Ocak 2018 00:03
Onurcan
Ne-Nedir-Ne Değildir?
0
29 Aralık 2017 20:40
Arthur
Forum Kullanımı
0
17 Aralık 2017 22:55Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.