Cemile sultan çayı ya da sultan çayı başta grip olmak üzere pek çok yararı olduğu için tercih edilen güzel kokulu ve içimi kolay karışık bitki çaylarındandır. Cemile sultan çayı nasıl demlenir? Faydaları ve içeriğindeki bitkiler neler?

Sultan çayı Manisa ve istanbul‘da kış mevsiminde sultanlara yapılırmış. Cemile Sultan çayı içeriği ise 11 bitkiden oluşuyor. Bitki çayları kış mevsiminde daha çok tüketiliyor. Hem soğuk algınlığına iyi gelmesi hem rahatlatması açısından tercih edilen bitki çaylarından en zengin içeriğe sahip olanı da cemile sultan çayı.

Cemile sultan çayı faydaları ve içeriği

Cemile sultan çayı; ıhlamur, ada çayı, tarçın kabuğu, havlıcan, karabaş otu, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatmi çiçeği, yenibahar, karabiber, ısırgan ve oğul otu karışımından meydana geliyor. Tüm bu baharatları harmanlayıp normal çay gibi demleniyor. Soğuk algınlığının yanında sakinleştirici ve yorgunluk giderici etkiye de sahiptir.

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir, ağrıyı dindirir.
Öksürüğü keser, nefesi açar.
Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir.
Adet ve baş ağrılarına iyi gelir.
Tansiyon ve kolesterol dengeleyicidir.
Hazımsızlıkta kullanılırsa mideyi rahatlatır. Gaz gidericidir.
Bademcik, böbrek, diş ve idrar yolları iltihapları için antiseptiktir ağrı keser.
Uykuyu düzenler.
Kas gevşeticidir.Cemile sultan çayı nasıl yapılır?

Cemile sultan çayı fiatı: Bütün bitkileri kendiniz alıp harmanlayabileceğiniz gibi aktarlarda hazır karışımını da gramajına göre değişen 10-15 TL arası fiyata satın alabilirsiniz.

Ayrı ayrı alıp kendiniz harmanlayacaksanız tüm bitkileri eşit miktarlarda kullanmalısınız. Aktardan hazır olarak aldığınız veya kendi hazırladığınız çayı demlemeden önce bitkileri sudan geçirip temizleyiniz.


Biz sizlerle karışımdan 1 çay bardağı kullanarak tarifi paylaşıyoruz. 1 çay bardağı cemile sultan çayı bitki karışımını 2 su bardağı kadar kaynamış suya atınız. Bir taşımlık kaynayana kadar ocakta tutunuz. Demlenmesini beklerken sıcak kalması için bir çaydanlığın altına su koyarak ocakta kısık ateşte 15 dakika tutun. Çok fazla demlenirse acı bir tat oluşabilir. 20 dakika sonra sıcak bir şekilde içiniz.

İsteğe bağlı karışımı kaynatma aşamasında bir elma ve bir limonu dörder parçaya ayırıp karışımla bir taşım kaynatabilirsiniz. Cemile sultan çayını deneyen biri olarak ben bu şekilde yaptığımda gribi daha çabuk atlatıyorum.

Cemile sultan çayı hızlı hazırlamak için ise;

Bir çay kaşığı bitki çayı karışımını, bir çay bardağı kaynamış suya atınız. 5 dakika bekleme süresinden sonra süzüp bal veya şekerle içebilirsiniz.Cemile sultan çayı zararları var mı?

Cemile sultan çayı herhangi bir yan etkiye sahip değil fakat içeriğinde bulunan ada çayı gibi bitkiler hamilelikte içilmemesi gereken bitkilerdendir. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı düzenli ilaç kullananların da doktora danışmadan tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Diğer önemli bir uyarı da grip için alınan ilaçlarla beraber herhangi bir bitki çayı kullanılmamasıdır. ilaç kullanılmıyorsa bitki çaylarını tüketmek gerekiyor.