Safran Bitkisinin Yararları
Gramı altınla yarışacak kadar pahalı bir bitkidir. İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır.

Safran Nerede Yetişir?

Güney Avrupa, İspanya, Hindistan’da yetiştirilir. Ülkemizde Osmanlı döneminden beri yetiştirilen değerli bir bitkidir. Günümüzde sadece Safranbolu’da az miktarda yetiştirilmektedir.

Safranın Faydaları Nelerdir?

* Safran iştah açıcıdır.
* Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir.
* Sinir zayıflığını giderir.
* Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
* Ateşi düşürür ve öksürüğü keser.
* Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.
* Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür.
* Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.
* Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafından kullanılmamalıdır.
* Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir.
* Diş etlerini kuvvetlendirir ve diş eti ağrılarını azaltır.
* Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

Safran Nasıl Kullanılır?

İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur.Günlük kullanım 0.5 – 1 gramdır. Fazla kullanılmamalıdır.

Safranın Zararları Var mıdır?

Fazla oranda kullanımı zehirlidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.