Bahçeli evi olanların en büyük merakıdır çimler. Bahçenizi güzelleştiren çiçeklere ayrı bir hava veren çimlerin ekimi bakımı ve sulaması başlı başına özen isteyen bir iştir.
Evdeki halılarınızı temizlik sırasında kaldırdığınızı bir düşünün. Gözünüze bomboş gelir eviniz ne eşyaların havası kalır ne de hoş görünür. Çimde bahçenin halısı olduğuna göre ona iyi bakmak ve doğru zamanda ekip doğru zamanda sulama yapmanız gerekir.
Çim ekmenin avantajları nelerdir?
Çim yağışlı havada çamurlanmayı yaz aylarında ise tozlanmayı engeller
Havayı temizlerler
Sıcak havalarda bahçenin ısısını birkaç derece düşürür ve toprağa ferahlık verir

Bakımı sırasında yabani otların temizlenmesi nedeniyle çiçeklerin daha rahat büyümelerini sağlar.
Çim hangi mevsimde ekilmelidir?
Çim ekmek için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar’dır. Özellikle sonbaharda ekilen çimler mevsimin özelliği olan bol yağış nedeniyle iyi sulanacak kökleri canlanacak ve daha güçlü görünecektir. Çim ekmek için yaz ve kış aylarından uzak durmanız gerekir. Bu mevsimlerde ekilen çimden hiçbir fayda gelmez. Bu nedenle çim ekmek için özellikle Sonbahar aylarını tercih edin. Havaların serinlemesi çimin uzamasını engeller onun yerine köklerini güçlendirir.
Çim Ekimi için toprağın hazırlanması:
Çim ekmeye başlamadan önce toprağın hazırlanması şarttır. Bunun için çukurlar doldurulur tümsekler düzeltilir. Toprağın kum-kil karışımı olması önemlidir. organik maddeler açısından zengin olması da gerekir. Eğer toprağınız bu özelliklere sahip değilse o zaman takviye toprak ve çiftlik gübresi yardımı ile toprağınızı karıştırın ve zenginleştirin. Yabani otları temizleyin ayrıca bahçenizde varsa çöp inşaat atığı gibi maddeleri kaldırın.
Çimlerin Ekimi;
Çim ekmek için rüzgarsız bir hava tercih edin. Metrekareye ortalama 40-50 gram tohum hesabı yapmanız iyi olur. Düzenli bir ekim için gerekiyorsa toprağınızı bir ip yardımıyla bölümlere ayırın. Böylece eşit oranda tohum atma imkanınız olur. Çim ekildikten sonra toprak hafifçe tırmıklanır ve günde üç kez yağmurlama şeklinde sulanır. Sulama sırasında tohumları ezmemek için mümkünse tahta bir kalas temin edin ve onun üzerinde gezinerek sulama işlemini tamamlayın.
Çimlerin Sulanması:
Çimleri sulamak için havanın sıcaklığını göz önünde bulundurun. Toprağın 3-4 cm üst yüzeyinin kuru olması çimlerin sulanma zamanının geldiğinin göstergesidir. Başka bir ayrıntı ise çimin renginin mat bir hal almasıdır. Eğer matlaşma varsa çimleri sulamanız gerekir.