Latince olarak bilimsel ismi Althaea officinalis olan hatmi çiçeği geniş değişik renklerde yapraklar içeren ve insanlar tarafından genellikle süs bitkisi olarak kullanılabilen bir çiçektir. Lakin hatmi çiçeği güzel ve renkli görünüşün peşi sıra yapısında insanlar için çokca fayda içermektedir

Hatmi Çiçeğinin İnsanlara Sağladığı Yararlar Nelerdir?
Bu çiçek kurutularak sigara gibi içilebilir, eğer böyle yapılırsa balgam atılmasına yardım eder.

İdrar söktürücü etkisi vardır, ek olarak idrar iltihabı için yarar sağlamaktadır.

Vücutta meydana gelebilecek sivilce, akne gibi hallerde, hatmi çiçeği lapa halinde bu bölümlere sürülürse bu yerlerin iyileşmesini sağlamaktadır.

Kaynatılarak elde edilen hatmi çiçeği suyu eğer gargara yapılırsa dişler için faydalı olur.

Prostat ve sinüzit iltihaplarına da fayda sağladığı gibi, zona adıyla anılan sinir uçlarında meydana gelen iltihaplanmaya da yarar sağlar. Bunlara ek olarak boğazda oluşabilecek iltihaplanmaya da yardım etmektedir.

Vücudumuza rahatlama hissini vermesinin yanında, cildinin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Ek olarak cildimizde meydana gelebilecek yaralara iyi gelir.

Hatmi çiçeği suda kaynatılarak kullanıldığı zaman güneş yanıklarına iyi gelir, buna ek olarak kaynatılmış su saçların canlamasına yardımcı olmaktadır.

Hatmi çiçeğinin kökleri yapraklarını kaynatarak elde edilen su baş ağrıları için iyidir. Ek olarak adetin sökülmesi için de yararlıdır. Bunlara ek olarak, kökler ve yapraklardan elde edilmiş kaynatılmış suyun meni artırcı özelliği vardır. Bağırsaklarda ve midede meydana gelebilecek iltihaplara iyi gelir.


Hatmi çiçeği böbreklerde meydana gelebilecek taşlanmalar için yararlıdır.

Soğuk havalarda insan vücudumuzu için önemli olmakla beraber, çoğu zaman bu havalarda meydana gelen grip ve soğuk algınlığı hallerinde yararlıdır ve vücudumuza direnç vermektedir. Bunlara ek olarak hatmi çiçeğinin yapısında insanlar için yararlı mineraller vardır.

Göğüs bölümünde rahatlama ve yumuşama sağlamaktadır