Forum Düzeni
Bitkilerin Dünyası
Bitkiler hakkında her şeyi paylaşabileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 21
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all

Heart Kabak Çekirdeği ve faydaları

03 Aralık 2017
# 1

Kabak Çekirdeği ve faydaları

Omega – 3 zenginidir!

Tüm vücut sağlığı, ama en çok da zihinsel, ruhsal sağlık için çok önemli olduğu bilinen Omega 3, kabak çekirdeğinin içinde bolca bulunuyor. Omega 3 yağlarının düzenli olarak alınması diyabet etkisini azaltır, kalp hastalıklarından korur, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kanın akışkanlık özelliğini arttırır. Hal böyle olunca da damar tıkanıklığının, kan damarlarının deforme olmasını büyük ölçüde önler.

Aynı zamanda Omega 3 demek, bünyenin kanserle mücadele edebilme yeteneği kazanması demektir. Çünkü Omega 3, hücrelerin sağlığını destekler, hasarlı hücreleri onarır ve kanserli hücrelerin çoğalmasını da önler.

Omega 3 demek sağlık demektir. Çünkü yukarıda saydığım faydalarının yanı sıra Omega 3 yağ asitleri vücutta iltihap, enfeksiyon oluşumunu engeller. Bu bakımdan ciltle ya da iç organlarla ilgili olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar Omega 3 bakımından zengin beslenme sayesinde önlenebilir.

Tüm bunlara ek olarak Omega 3 yağ asitlerinin cilt bakımına katkıda bulunduğu, cilt yaşlanmasını geciktirdiğinin de altını çizmekte fayda var.

Prostat hastalığını önler!

Son dönemlerde erkeklerde ve özellikle de 45 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat hastalığına sıkça rastlanır oldu. Prostat hastalığını önlemek için erkeklere bolca çinko içeren doğal besinleri tüketmeleri öneriliyor. İşte bu durumda da doğal bir çinko kaynağı olan kabak çekirdeğine başvurmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak yapılan birçok bilimsel araştırma kabak çekirdeğindeki çinkonun prostatı önleyici özelliği olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan düzenli olarak kabak çekirdeği tüketen erkeklerin, prostat hastalığına karşı önlem alabildiği de bilinmektedir.

Kan şekerini düzenler!

İnsanlarda kandaki şeker oranının yükselmesi başta şeker hastalığı olmak üzere tüm organların sağlığını bozan hastalıklara sebep oluyor. Bu bağlamda tıp bilim dünyası şeker hastalığı ve kan şekerinin normal seviyeye düşürmeye dair pek çok çalışma yapmaktadır. Bazı çalışmalar kabak çekirdeği insülin düzeyini dengelemeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte şeker hastalığından kaynaklanan sorunları, şikayetleri de kabak çekirdeği tüketerek önlemek mümkün olabilir. Ancak bunun için öncelikle doktorla görüşmek faydalı olur.

Karaciğer sağlığına faydalıdır!

Kabak çekirdeği sağlıklı yağlar, lifler ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan doğal bir besindir. İşte kabak çekirdeğinin içerdiği bu faydalı maddeler kalp ve karaciğer sağlığı açısından önemli olmakta ve bu organların sağlığını artırmaktadır.

Ruhu dinlendirir!

Sağlıklı yağlar ve pek çok faydalı elementle dolu olan kabak çekirdeğinin düzenli olarak tüketmek melatonin ve serotonin üretimi için gerekli triptofan seviyesini arttırır. Bu sayede akşamları kabak çekirdeği tüketen kişi daha rahat bir uyku çeker ve dinlenir.

Kabak çekirdeği tüketecek olanlara öneriler

Kabak çekirdeği yukarıda sayılanlara ek olarak vücuda pek çok faydası olan bir besindir ve henüz kabak çekirdeğinin her hangi bir yan etkisi, olumsuz özelliği görülmemiştir.
Diğer tüm besinlerde olduğu gibi kabak çekirdeğinin de önerilenden daha fazla tüketilmesi uygun olmayabilir. Özellikle de kilo alma gibi bir kaygısı olan kişilerin günde 1 çay bardağından fazla kabak çekirdeği tüketmemelerinde fayda vardır.
Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kabak çekirdeği tüketilmesinin her hangi bir sakıncası yoktur, hatta çok faydalı olduğu için tüketilmesi önerilir. Ancak özellikle bu dönemlerde kadınların fazla kilo almaları uygun olmayabilir. Bu bakımdan yine günde 1 çay bardağından daha fazla tüketilmemesi gerekir.
Diğer kuruyemişler gibi kabak çekirdeğinin de çiğ olanının tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır. Zira kuruyemişçilerde satılanlar ısıl işlemden geçmiş ve ekstradan tuzlanmış olduklarından besin değerlerinin çoğunu kaybediyorlar. Böyle olunca kabak çekirdeği de dahil tüm kuruyemişler beklendiği kadar faydalı olmayabiliyor, özellikle de fazla tuz eklendiği için zararlı olabiliyor, fazla kilo alımına sebep olabiliyor.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 7
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Kabak Çekirdeği ve faydaları
14 Temmuz 2019
# 2
Bira içerken vazgeçilmezim
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil
Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.