Güzel görünümlü, kırmızı çiçekli, güneşe de gölgeye de uyumlu, sıcağa ve susuzluğa dayanıklı, çalı biçimli, son derece kolay yetiştirilebilen bir süs bitkisidir.

Malvaceae (Ebegümecigiller) famiyasından Malvaviscus cinsinin birkaç türü var. Bunlar ABD’de bilimsel adlarından ziyade Türk fesi anlamına gelen Turk’s cap ve Turk’s turban isimleriyle tanınırlar. Küçük, fındık kadar mini elmalara benzeyen meyveleri yenir. Lezzetlidir. Şekerleme ve şerbet yapılır. Ayrıca meyveleri ve çiçekleri bitkisel çay olarak da kullanılır.En çok tanınanı ve süs bitkisi olarak yetiştirileni Malvaviscus arboreus türüdür. Anavatanı ABD’nin güney-doğusu, Meksika ve daha güneyde Güney Amerika kıtasına kadar olan bölgelerdir. Teksas’ta bahçelerde, parklarda çok yetiştirilir. Çiçeklerinden dolayı Turk’s cap derler.

Çiçeklenmesi ve görünüm açısından abutilon bitkisine benzer (zaten aynı familyadandırlar) ama Türk fesinin çiçekleri tam açılmaz. Özelliği böyledir. Meyveleri tam olgunlaştığında lezzeti biraz elma, biraz da karpuz gibidir. Kışın yapraklarını döker. Çalı tarzında, çok gövdeli olarak 2,5 metreye kadar uzayabilir. Gerçi kış soğuklarında çoğu zaman sıfırlanır ve hep küçük bir bitki olarak kalır. Kışın soğuk -12C derece ve daha fazla olmazsa sadece toprak üstü kısımları kurur. İlkbaharda yeniden dallanır. Kışın çok hafif don olaylarına ise tam dayanıklıdır. Sadece yapraklarını döker.

Yapraklarının sardunya benzeri genişçe veya ısırgan gibi dar ve sivri uçlu olması varyetelerine ve kültivarlarına göre değişiyor. Yine buna göre çiçek rengi de turuncu, kırmızı, pembe, yavru ağzı ve beyaz gibi çeşitlidir.

Türk fesi (Malvaviscus arboreus) neredeyse hiç bakım istemeyen son derece uyumlu bir bitkidir. Her toprağa uyar. Susuzluğa çok iyi dayanır. Tam gün şiddetli güneşte de koyu gölgede de gelişimi bozulmaz ve çiçek açmaktan geri kalmaz. İlkbahardan sonbahara sürekli çiçek açar (eğer kışın tüm dalları donarak sıfırlanmışsa o yıl çiçek açması ancak yazın başlar). Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kış başında bile çiçeklidir. Böyle iklimi uygun yerlerde gerekli budamalarla devamlı çiçek açan küçük bir süs ağacı haline getirebilirsiniz. Güneşli teraslarda saksıda yetiştirilmeye de gayet uygundur.

Malvaviscus arboreus’un yetiştirilmesi ve bakımı gibi çoğaltılması da gayet basittir. Dallarını kırıp alın. Direkt toprağa dikerek veya suda bekleterek kısa zamanda köklendirebilirsiniz. Tohumlarından yetiştirecekseniz kış sonunda, ilkbahar girmeden hemen önce tohumlarını ekmelisiniz. Birkaç hafta soğuk toprakta kaldıktan sonra havaların ısınmasıyla beraber tohumları çimlenir.