1939 yılında İzmir'in Buca ilçesinde doğdu. 1970 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Somali'de Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanlığı görevinde bulundu. Genelkurmay 2. Başkanlığı yaptı. 28 Şubat 1997 sürecinin mimarlarından. İsrail'de tatil yapan ilk Türk askeri. ABD'deki bazı yahudi kuruluşlarından üstün hizmet ödülü aldı. Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı. Teşebbüsü ciddiye alınmadı. Evli ve bir çocuk babası.

HABER

Çevik bir gözaltına alındı
12 Nisan 2012


Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, uçakla Ankara'ya götürüldü.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan polislerle THY'ye ait TK 2162 sefer sayılı uçağa binen Bir'e uçağın en arka bölümünde yer ayrıldı. Bir ve beraberindekilerin uçağa binişleri sırasında gazetecilerin görüntü almaları üzerine polislerle basın mensupları arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

-Seyahat boyunca uçağın penceresinden dışarıyı seyretti-

Bir grup gazeteci de yolcu olarak Bir'i taşıyan uçağa bindi. Bir'in seyahat süresince uçağın penceresinden dışarıyı seyrettiği gözlendi.

Uçağın, Esenboğa Havalimanı'na inmesinin ardından uçakta bulunan gazeteciler yerlerinden kalkarak görüntü almaya başladı. Bunun üzerine polisler Bir ve beraberindekileri uçağın arka tarafında hosteslerin bulunduğu bölüme yönlendirdi. Burada perdeler kapatılarak, gazetecilerin görüntü alması engellendi.

Bir ve beraberindekiler daha sonra kendileri için uçağın arka kapısına yanaştırılan merdivenlerden inerek, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait minibüslere bindirildi. Polis ekipleri tarafından gazetecilere görüntü almasını engellemek amacıyla minibüslerin çıkacağı kapının hangisi olduğu hakkında bilgi verilmedi.

Bir ve beraberindekileri daha sonra Ulus Devlet Hastanesi'ne getirilerek, sağlık kontrolüne alındı.

Çevik Bir, buradaki işlemlerin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.