Mavi yeşil algler (Siyanobakteriler), mor sülfür bakterileri ve hidrojen bakterileri fotosentez yapan (fotosentetik) bakterilerdir. Bu bakteriler hakkında ve fotosentez denklemleri hakkında detaylı bilgiyi fotosentetik bakterileri tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biz bu yazımızda yeşil bitkilerin ve bakterilerin gerçekleştirdiği fotosentez olayının farklarını ve ortak özelliklerini vereceğiz.
Bitki ve Bakteri Fotosentezi Arasındaki Farklar


Bitki Hücrelerinde klorofil molekülü, renk pigmentlerini içerisinde barındıran kloroplastorganeli içerisinde yerleşmiş bir şekilde bulunmaktadır. Ancak bakterilerde kloroplast bulunmadığı için klorofil molekülleri sitoplazma içerisinde yer almaktadır.
Bitkiler fotosentez olayında ihtiyaç duyulan hidrojen ve elektron enerji kaynağını yalnızca su (H2O) molekülünden karşılamaktadır. Ancak fotosentetik bakteriler yani fotosentez yapan bakteriler enerji ihtiyaçlarını su (H2O), H2S) ve H2’den sağlamaktadır.
Bitkiler fotosentez reaksiyonları sonucunda yalnızca oksijen yani O2 molekülünü açığa çıkarırken, bakterilerde ise yan ürün çeşiti hidrojen kaynağının türüne göre değişmektedir.
Bitkilerde elektron taşıma sistemi (ETS) elemanları , kloroplastın granumları içerisinde yerleşmiş durumdadır. Ancak bakterilerde ETS elemanları hücre zarına yerleşmiş durumdadır.