Forum Düzeni
Bunları Biliyor musunuz?
Pek fazla bilinmeyen bilgileri paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 04 Aralık 2017
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 7.207
Konular: 2719
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 294 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 56 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1140
Verilen Beğeni: 1282
Nereden: İstanbul
İlişki Durumu: Evli
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 13
Arthur will become famous soon enough

Standart İnsan Beyni

02 Kasım 2018
# 1
Beyin, sinir sistemimizin merkezi görevini üstlenen en değerli ve bir o kadar da karmaşık olan organımızdır. Bütün omurgalı hayvanların ve birçok omurgasız hayvan beyne sahiptir. Daha basit yapılı canlıların ise beyinleri yoktur ancak sinir sistemine sahiptirler. Beynimizde bulunan nöronların her biri binlerce nöronla sinaps adı verilen bağlantılarla bağlıdır. Bunlarda birbirleriyle akson denen yapıyla iletişim kurarlar. Aksonlarda bilgiyi beynin diğer kısımlarına veya vücutta gerekli olan hücrelere taşımını sağlar.

İnsan beyni yaklaşık 1,5 kg ağırlığındadır, gri maddeden oluşur ve yaklaşık 100 milyar sinir hücresinden meydana gelmiştir. Beynimiz 5 ana lob dan meydana gelir. Bunlardan ilki frontal lob; bilinçli düşünmeyi sağlar. Parietal lob, duyu organlarımızı yönetir. Oksipital lob; görme duyumuzun işlendiği lobdur. Temporal lob, sevse koku algılamasını sağlar. Serebellum ise dengenin kurulmasında büyük rol oynar. İnsan beyninin yaptığı görevleri sıralayacak olursak: merkezi sinir sistemini kontrol eder, çevresel sinir sistemini yönlendirir; kalp atışı, soluk alıp verme, sindirim örnekleri gibi istemsiz olayları; düşünce, soyutlama ,mantık gibi karmaşık eylemleri de beyin yönetir.

Beynimiz bir o kadarda şaşırtıcı gerçeklerle doludur aynı zamanda. Mesela çikolata kokusunun beynimize etki ettiğini ve teta beyin dalgalarını arttırıp gevşememizi sağlar. Ya da yeni doğmuş olan bir bebeğin üç yaşına kadar beyninin tam üç kat büyüdüğü gerçeği de oldukça ilginçtir ve insanlar doğduğunda aynı sayıda beyin hücresine sahiptirler; bu hücre sayısı 6 yaşında en yüksek dereceye ulaşır.

Tabi uykusuzluk hepimizin tüm gününü etkileyen bir şey. Yeterli alınmayan uyku beynimizi de etkilemekte ve tepkilerimizi, irademizi zayıflatmaktadır. Ayrıca gece uykusu beynimiz için oldukça önemlidir. Çünkü beynimizde bulunan sinir hücreleri arasındaki bağların gelişmesini sağlar. Bundan dolayı gündüz öğrendiğimiz şeyler gece bir nevi kayıt altına alınmış olur.

Biyolog Henry Makram ve ekibinin yapmış olduğu şey de oldukça başarı bir işti; bilgisayar da bulunan mikroçiplerin her biri bir beyin hücresi gibi davranacak şekilde programlanmışlardır. 2006 yılında gerçekleşen bu olayla 10 bin sanal nörondan oluşan bu ağa Mavi Beyin adı verildi ve gerçek beyin dalgalarına benzen elektrik aktivitesi ortaya çıkarttılar. Şuanda da halen Mavi Beyin üzerinde çalışmakta ve ilerleme kaydetmekteler. Dünya üzerinde belki üzerinde en çok düşünülen araştırma yapılan organımız beyin hakkında ileriki yıllarda birçok ilginç olaya şahit olacağımız hiç şüphesiz. Dünya üzerinde yaklaşık 10 bin laboratuar beyin ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.

Peki Mozart dinlemek gerçekten bizleri zeki yapar mı? Bu düşünce şu şekilde ortaya çıktı: California Üniversitesinde 36 öğrenci üzerinde yapılan IQ testi yapılmadan önce 10 dakika Mozart dinletilmiş ve öğrencilerin IQ'larında 8 puanlık artış olduğu gözlemlenmiş. Ama bu konu daha sonra çok tartışıldı.Hatta sağlığa bile iyi geldiği yönünde söylemlerde ortaya atıldı. Bu çalışmada bulunan bir araştırmacı bir açıklamasında aslında bunun kimseyi zeki yapacağı yönünde bir iddiaları olmadığını söyledi.

İbn- i Haldun’ un dediği gibi "İnsan beyni değirmen taşına benzer. İçine yeni bir şeyler atmazsanız, kendi kendini öğütür durur." Bu yüzden beyninizi sürekli geliştirmeye çalışın. Çünkü beyninizi geliştiren her bir aktivite yada olay yeni sinir hücrelerinin oluşumunu sağlar.
Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 18
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: İnsan Beyni
02 Kasım 2018
# 2
İbni haluduna katılıyorum o yüzden sürekli bir değişim ve gelişim söz konusu olmalıdır...
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Arthur
Bunları Biliyor musunuz?
2
08 Ekim 2019 13:42
Arthur
Felsefe - Sosyoloji
0
07 Eylül 2018 17:01
Arthur
Sağlık Köşesi
0
27 Temmuz 2018 15:01
Arthur
ForumDenizi Sözlük
3
17 Temmuz 2018 13:32
Gamer Queen
Biyoloji
0
07 Ocak 2018 23:06Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.