16. yüzyılda, insanların senelik banyolarını Mayıs ayında yapıp, Haziran ayında da evlenirdi. Gelinler ise düğünlerinde taze çiçek buketi taşıyarak, vücut kokularını güzelleştirmeye çalışırdı. İskandinav ülkelerindeki gelinler de, diktikleri keselerin içine lavanta, papatya gibi çiçekler koyarak bu kokulu keseleri üstlerinde taşırdı.
YUNANİSTAN'DA TAÇ

Yunan – Ortadoks düğünlerinde ise gelin ve damat için çiçek taçlar yapılırdı. Portakal çiçeğinden yapılan gelin taçları, hoş kokuları ile tazeliği ve canlılığı simgelerdi. Yunan gelinleri, evlenecekleri erkeğe olan sonsuz bağlılıklarını ifade etmek için sarmaşık çiçeklerinden oluşan gelin buketleri taşırdı. Viktorya dönemi gelinleri ise aşkı en iyi temsil eden çiçek olan güllerden tasarlanmış gül gelin buketi taşırdı.
ORTADOĞU'DA ACI ÇİÇEK

Ortadoğu da da kullanılan gelin buketlerinin içine, acı bir çiçek olan tarhun katılarak; evliliğin sadece iyi günlerden ibaret olmadığı, kötü günlerin de yaşanabileceği ifade edilirdi. Günümüzde halen gelinler için vazgeçilmez bir aksesuar olan gelin buketleri, canlı gelin buketleri veya yapay gelin buketleri olarak kullanılmaya devam etmektedir.
YAPAY BUKETLER ÖMÜR BOYU HATIRA

Yapay gelin buketlerini tercih ederek, el buketinizi ömrünüzün sonuna kadar hatıra olarak saklayabilirsiniz. Yapay gelin çiçeği modelleri sıradışı tasarımları ile gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar güzel görünmektedir. Canlı gelin çiçeği modelleri ise, tazelikten vazgeçemeyen gelinlerin vazgeçilmezidir.
HER MEVSİMİN GELİN BUKETİ BAŞKA

Eğer bir sonbahar gelini olacaksanız; papatya gelin çiçeği, karanfil gelin çiçeği veya gül gelin çiçeği modellerinden birini seçerek mevsim gelini olabilirsiniz. Gelin çiçeği siparişini son dakikaya bırakmayın. En güzel gelin çiçeği modelleri arasında karar vermeye çalışırken, gelinliğinizin tasarımını ve düğününüzün temasını göz önünde bulundurmaya çalışın.