Ülke sınırlarından dışarı çıkılması için gerekli olan belge pasaport olarak adlandırılır. Türkiye'de kullanılan pasaportlar Türkiye Cumhuriyeti pasaportudur ve 5 çeşittir. Bu pasaportlar umuma mahsus pasaport, diplomatik pasaport, hususi damgalı pasaport, hizmet damgalı pasaport ve eski tip pasaportlardır. Eski tip pasaportlar özel pasaport çeşidi olmayıp, 1 Haziran 2010 tarihinden sonra verilen çipli pasaportlardan olmayan pasaportları ifade eder.

Azami kullanılan pasaport tipi umuma mahsus pasaportlardır. Bu pasaportlardan sonra yüksek dereceli devlet memurlarının kullandığı hususi damgalı pasaportlar gelir. Hususi damgalı pasaportların dış kapları yeşil renkte olduğundan dolayı bu pasaport türü daha fazla “yeşil pasaport” olarak adlandırılır. Yeşil pasaportun umuma mahsus pasaporttan farkı pasaport sahibini çoğu ülkenin vize uygulamasından muaf kılmasıdır. Yeşil pasaport sahipleri, dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki vize rejim tablosunda güncel listesi bulunan ülkelerden ifade edilmiş olanlara giderken vize almazlar. Bu hal hem zaman kaybını aynı zamanda vize masraflarını önlemektedir. Lakin yeşil pasaport isteyen herkes tarafından alınamaz. Yeşil pasaport alabilecek kişiler kanunla belirlenmiştir.

Devlet memurlarından gereken şartları taşıyanlar yeşil pasaport alabilirler. Öğretmenler de devlet memurları oldukları için yeşil pasaport alarak vizesiz halde yurtdışı seyahati yapabilirler. Fakat öğretmenlerin de yeşil pasaport alabilmek için diğer devler memurları gibi bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.


Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alır?
Bir öğretmen averaj olarak her bir derede 3 sene çalıştığı için, öğretmenin 3. dereceye düşmesi yaklaşık 15 sene sürer. Bu sürenin sonuç kısmında 3. dereceye ulaşan öğretmen yeşil pasaport almaya hak kazanır.

Diğer memurluklarda olduğu gibi derece ve kademe sistemi öğretmenlikte de mevcuttur. Öğretmenlerin yeşil pasaport alabilmeleri için kadro derecelerinin 3, 2 veyahut 1 olması gerekmektedir. Göreve yeni başlayan bir öğretmenin derecesi 9, kademesi ise 1’dir. Kademe memur pozitif sicil aldığı sürece her sene 1 artar. Kademe 3 olduktan sonraki sene 4 olmaz. Onun yerine öğretmenin derecesi 1 sayı azalır. Yani 9/3 olan bir öğretmenin bir yıl sonraki derece kademesi 8/1 olur. Meslekten önce okunan hazırlık sınıfı ve üst üste alınan pozitif siciller kademe ilerlemesini pozitif olarak etkilerken, bazı disiplin cezaları ise kademe ilerlemesini negatif olarak etkilemektedir.