Haylaz Köpek
H. İbrahim Çayırlı

Bir zamanlar bir çiftlikte yaşarmış bir köpek. Elinden düşmezmiş hiçbir zaman kötek. Bazı günler tavukları kovalayıp dövermiş, onun korkusundan bütün hayvanlar köşeye sinermiş. Gel zaman git zaman çiftlikte huzursuzluk iyice artmış. Bizim köpek durumu abarttıkça abartmış.

Bir gün toplantı yapmaya karar vermiş çiftlik ahalisi, köpekten illallah demiş ineklerin bile en irisi. Söze ilk horoz girerek demiş: “Daha geçen sabah çiftliği uyandırayım dedim. Meğer tam arkamdaymış hain köpek nerden bileydim. Kalkın ey ahali sabah oldu artık diyecektim tam. Kafamda bir kötek patladı: Bam, bam!”

Burada inek söze girmiş: “Ben de yavrumu emziriyordum dün sabah. Şu azman köpek yok mu ah, ah! Birden koşarak yavrumu korkuttu. Minik yavrum küçük dilini yuttu.”

Her kafadan bir ses çıkmaya başlamış toplantıda, köpeğe bir ders vermeli kararı alınmış sonuçta. Kim verecek köpeğe bu dersi, hem nasıl? Çok su götürürmüş bu fasıl. Verilecek dersi konuşmak üzere bir toplantı kararı alınmış. Bu toplantının zamanına kadar daha ne hayvanlar bunalmış.

Bir seferinde de köpek; kediyi sıkıştırmış köşeye, demiş: “Söyle bakalım elimden kaçabilecek misin, hem nereye? Sana buralarda dolaşma dememiş miydim? Şimdi sana bir ders vereceğim daha önce böyle dayak yemiş miydin?”

Kedi sindikçe sinmiş köşeye, bir kendine bakmış bir köpeğe. Sonra kaçamayacağını anlamış, bunaldıkça bunalmış. Bir anda kendinde müthiş bir kuvvet hissetmiş, pazılarını gülle zannetmiş. Sonra demiş ki köpeğe: “Bak üzerime gelme uyarıyorum seni. Bu zamana kadar ben de bilmiyordum kendimi. Eğer yapacak olursan üzerime saldırı, başkalarında görürsün sağlam kafayla baldırı.”

Hah, hah, hah! Ne keyifli bir gün benim için. Hem kötü döveceğim seni hem bütün çiftliğe göstereceğim ibret için. Demek beni tehdit edersin öyle mi? Ağa mı yaman bey mi gör şimdi…

Sonra başlamış yaman bir kavga. Köpek bir üste çıkıyormuş, sonra kedi alıyormuş onu alta. Sonuçta selameti kaçmakta bulmuş huysuz köpek, sayamamış kediden kaç tane yedi kötek.

Bırakmamış daha kedi onun peşini, daha da göstermek istiyormuş ona dişini. Kovalamış çiftliğin içinde onu sağa sola, gülerek bakmış bütün hayvanlar bu duruma. Horoz demiş ki ona:
- Başkasını yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu topuz sanırmış. Mazlumların ahı
işte böyle aheste aheste çıkarmış.