Halk arasında daha çok bilinen adı ile dişeti iltihabı insanların hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı aslında önemli olan ama bazı insanların önemsemediği bir sorundur.

Dişlerimizin dış yüzeyinde, zamanla biriken plaklar diş etlerini tahriş ederek, dişetlerinin yumuşamasına, şişmesine ve kızarmasına neden olarak, diş etlerinde en ufak bir baskıda kanamaya yol açar.

Jinjivit, teşhisi kolay bir rahatsızlıktır, genellikle diş fırçalarken oluşan diş eti kanamaları ve şişmesiyle fark edilir. Acıya yol açmadığı için genelde insanlar tarafından göz ardı edilen bu rahatsızlık, tedavi edilemezse zamanla daha ileri boyutlara ulaşıp doku ve kemiklere kadar ilerleyip periodontit’e yol açabilir. Bu durum dişlerin etlerden ayrılıp düşmesine ve diş kayıplarına kadar giden sorunlar yaratır.
Jinjivit Tedavisi Nasıl Olmalı?
Dişlerde oluşan taş ve plaklar diş hekimi tarafından özel kazıma yöntemiyle temizlenerek, diş etlerindeki kanamaların önüne geçilir. Dişlerdeki bozukluklar, eskiyen dolgular varsa çürükler tedavi edilerek ağız bakımı tam ve sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.
Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için neler yapılabilir?
Genel diş temizliğine önem verilmelidir, dişler düzenli fırçalanarak, diş taşı ve plak oluşması engellenirse, diş araları diş ipi ile temizlenirse diş eti etrafında bakteri ve mikrop birikiminin önüne geçilir ,sağlıklı dişlere ve etkileyici bir gülüşe sahip olabiliriz.