Türkmenistan Hakkında Genel Bilgi

Resmi Adı: Türkmenistan
Yönetim Şekli: Cumhuriyet (Tek Parti)
Türkmenistan Başkenti: Aşkabat
Yüzölçümü: 491,210 km2
Türkmenistan Nüfusu: 5,171,943 (%85 Türkmen, %5 Özbek, % 4 Rus %6 Diğer)
GSYİH: 47.542 milyar $
Kişi Başı Yıllık Gelir: 8,203 $
Para Birimi: Türkmenistan Manatı (TMT)
Uluslararası Telefon Kodu: +993

Tarihi
Bugün Türkmenistan’ın bulunduğu bölge yüzyıllar boyunca medeniyetlerin yollarının kesiştiği bir kavşak olmuştur. İpek Yolu’nun en önemli durakları bugün Türkmenistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1881 yılında Rus İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş, 1924 yılında Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmuş ve 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bugünkü Türkmenistan halini almıştır.

Coğrafya
Türkmenistan, Orta Asya’da bulunan Türki Cumhuriyetlerden biridir. Kuzeybatısında Kazakistan, kuzeyinde ve doğusunda Özbekistan, güneydoğusunda Afganistan, güneyde İran ve batıda Hazar Denizi ile komşudur. Ülke topraklarının yüzde 80’inden fazlası Karakum Çölü’dür. Türkmenistan akarsular açısından zengin olmayan bir ülkedir. Ülke topraklarının sadece yüzde 3,5’i tarım için elverişlidir.

İklim
Büyük bölümü çöllerden oluşan Türkmenistan’da genelde yazlar kurak ve sıcak geçmekte, kışlar ise yağışsız geçmektedir. Yağış yıl boyunca azdır. Yaz aylarında hava sıcaklıkları 50C’ye kadar yükselebilirken, kışın -25C’ye kadar düşebilmektedir.

Ekonomi
Türkmenistan ekonomisi son yıllarda hızla büyümektedir. Ekonominin temel kaynağı Dünya’nın dördüncü en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olmasıdır. Doğal gaz ve petrol ürünleri dışında, pamuk ülkenin en büyük ihracat kalemidir. Ülke 2030 yılına kadar vatandaşlarına elektrik, doğalgaz ve suyu ücretsiz olarak verme kararı almıştır. Aynı zamanda araç sahipleri aylık 120 litre yakıtı ücretsiz olarak kullanabilmektedirler. Ülke 2012 yılında yüzde 11 büyümüştür ve hızlı büyümesine devam etmektedir.


Demografi
Ülkenin çoğunluğu Türkmen’dir, Özbek ve Rus’lar da azınlık olarak ülkede bulunmaktadırlar. Ülke nüfusu 1989 – 2001 yılları arasında yaklaşık olarak iki katına çıkmıştır. Başkent Aşkabat 727 bin nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Türkmenistan’ın resmi dili Türkmencedir, Rusça ve Özbekçe de ülkede konuşulan diller arasındadır. Türkmenistan’ın yüzde 93,1’i Müslümandır.