Genel Bilgiler

Yılın her günü için bir kumsala sahip olması nedeniyle “365 Sahil Ülkesi” adı ile anılan Antigua ve Barbuda Karayip Denizi’nin doğusunda bulunan bir ada ülkesidir. Denizin ortasında yer aldığı için sınır komşusu bulunmamakla birlikte tam bir tatil cennetidir.

Başkenti St. John’s olan Antigua and Barbuda nüfusu son yıllardaki rakamlara göre 100 binin altında. Fakat belirttiğimiz gibi tam bir tatil cenneti olan ülke turistler tarafından yoğun ilgi gördüğünden, yerli halk kadar yıl boyu bu ada ülkesini ziyaret eden turistleri de burada görmeniz mümkün.

Tarihinde bir süre İngiltere sömürgesi olan Antigua and Barbuda’da resmi dil İngilizcedir. Para birimi olarak da Doğu Karayip Doları kullanılmaktadır.

Yerel saati Türkiye saatine göre 6 saat daha geridedir.

Antigua ve Barbuda Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığı için aktarma yapacağınız ülkenin vizesine ihtiyacınız var.

Lokasyon / Konum

Antigua ve Barbuda Karayip Denizi’nin doğusunda bulunmaktadır. Ada ülkesi olduğu için sınır komşusu yoktur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

St. John’s, Barbuda

İklim / Hava Durumu

Antigua ve Barbuda’da yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı en fazla 10 derece kadardır. Dolayısıyla bu ülkeyi hangi ay ziyaret ederseniz edin güneş sizi karşılıyor olacak.

Ne Zaman Gidilir

Ülkedeki mevsim sıcaklıkları yıl içerisinde hemen hemen benzer seyrettiğinden her mevsim gidebilirsiniz. Okyanus ülkesi olduğu için gitmeden önce Meteoroloji’den fırtına olup olmadığını öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Karayıp Denizi ve Atlantik Okyanusu’nun arasında bulunan bu ülkede bolca tropikal meyve bulup tüketebilirsiniz. Ülkeyi ziyaret edenlerin mutlaka yemesini önerdiğimiz yöresel yemeği Saltfish’tir.