​​Genel Bilgiler

Orta doğuda bulunan ve denize sınırı olmayan Afganistan’ın başkenti Kabil’dir. 30 milyon civarında nüfusa sahiptir. Afganistan’da resmi dil olarak Afganca ve Farsça kabul edilmiştir. Afganistan’da para birimi olarak Afganistan Afganisi kullanılmaktadır.

Yerel saati Türkiye saatine göre 2 saat 30 dakika daha ileridir.

Afganistan vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Afganistan’a vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Doğu’sunda Çin, Kuzey’de Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Batı’da İran, Güneydoğu’sunda Pakistan ile sınır komşusudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Kabil, Herat, Belh, Celalalabad

İklim / Hava Durumu

Afganistan’da yazları günler uzundur ve Ortadoğu da bir ülke olması nedeniyle de çok sıcaktır. Kışları da aşırı soğukları yaşar. Yağışlar kasım ve nisan aylarında genellikle kar şeklinde görülür.

Ne Zaman Gidilir

Afganistan’a gitmek için hem aşırı sıcakların hem de soğuğun az görüldüğü eylül ve ekim aylarında gitmek daha avantajlıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Afganistan yerel yemekleri bakımından zengin bir mutfağı vardır. Yemeklerini ekmeklerini kullanarak tüketirler. Afgan mutfağının genellikle et yemeklerinden oluşması da vejetaryen olanların sıkıntı çekmesine neden olabilir.