Arabaların yarattığı korkunç trafiği, korna seslerini ve nefesinizi tıkayan egzoz kokusunu hatırlayın. Şimdi de hepsinden uzakta, sakin ve huzur dolu bir dünya hayal edin. Hollanda‘nın Giethoorn köyünde yaşayanlar bu hayali çoktan gerçeğe çevirmiş.

Son yıllarda Amsterdam seyahati yapan ya da seyahat planı olan birçok kişinin rotasına eklediği, Hollanda’nın en güzel köylerinden Giethoorn, animasyon filmlerinde rastlayabileceğiniz sahnelerdeki gibi heyecan verici güzellikte.

Hollanda’nın Masal Köyü Giethoorn
Amsterdam’ın kuzey doğusundaki Giethoorn köyü su kanallarıyla çevriliKanalları nedeniyle ‘Kuzey’in Venedik’i olarak anılan köyde, 180 köprü varArabaların köye girmesi yasak. Ulaşım bisiklet ve tekneyle sağlanıyorKöyün araç yolu olan bir bölümü de var ancak o kısım turistlerden fazla rağbet görmediğinden pek bilinmiyorYazın oldukça kalabalık olan köy, kış döneminde kanallarda buz pateniyle kaymak isteyen maceracıları bekliyorKöy, Wieden – Weerribben Ulusal Parkında doğa rezervlerinin ortasında yer alıyorGiethoorn’a, sazdan çatılarıyla ünlü tek katlı evleri yüzünden ‘Hobbit köyü’ de deniliyorGiethoorn masalsı görünümüyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de alınmışŞirin görünümüyle kendine hayran bırakan Giethoorn‘un etkileyici doğası ve huzurlu atmosferi arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil.

Not : En görmek istediğim yerlerdenden birisidir burası Masal gibi bir yer yazın ama görmeyi isterim