Kuzey Amerika kıtasının önde gelen ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biridir. Dünyanın en büyük federal devlet yapısına sahip ülkeleri arasında Rusya ve de Kanada sonrasında üçüncü sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, bu önündeki iki ülkeye kıyasla çok daha büyük bir küresel ekonomiye ve de dolayısıyla güce sahiptir. Başka bir ifadeyle Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği’ni tek bir devlet olarak nazara almaz isek, dünyanın en büyük ekonomik gücü konumundadır. Bu da ülkeyi her anlamda son derece önemli bir konuma getirmektedir. Ülke bu gücünü bünyesinde barındırdığı 50 eyaletten alır. Bu eyaletler arasında Idaho da bulunur ve de en önemlileri arasında gösterilir. Amerika’nın kuzeybatı hattında yer alan bu eyalet, en eski Birleşik Devletler eyaletlerinin başını çeker. Son derece önemli bir yere sahip olan Idaho, doğu ve kuzeydoğuda Montana, doğuda Wyoming, güneyde Nevada ve Utah, batıda Washington ve Oregon son olarak da kuzeyde Amerika’nın komşusu ve de müttefiki olan Kanada’ya sınır konumundadır. Kanada ile olan sınır, Kanada sınırları dahilinde yer alan British Columbia eyaletine de sınır olunması anlamına gelir. Epey bir önemli stratejik coğrafya üzerinde yer alan Idaho, yüzölçümü olarak da Birleşik Devletler içinde ilk 15’te yer alır.

Idaho eyaletinin en büyük ve de en önemli şehri, Boise’dir. Boise aslında sadece Idaho için değil aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri için önemlidir. Boise ayrıca bağlı olduğu eyalet Idaho’ya başkentlik yapar. Her Amerikan eyaleti gibi Idaho’nun da bir mottosu ve de lakabı vardır. Lakabı ”Gem State” olan Idaho’nun mottosu ise, ”Let it be perpetual”dir. Resmi dili İngilizce olan Idaho, ülkenin orta halli nüfusa sahip vatandaşlarının ikamet ettiği önde gelen bölgeler arasındadır. Idaho‘da kişi başına düşen yıllık gelir yaklaşık olarak 52 bin dolar seviyelerindedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne yasal olarak 3 Temmuz 1890 yılında katılan Idaho, bu sayede ülkenin 50 eyaleti arasındaki yerini almayı başarmıştır. Bakıldığı zaman tam bir batı Amerika eyaleti özelliğini haiz olan Idaho, son derece dağlık bir zemin üzerinde yer alır. En düşük noktası deniz seviyesinden yaklaşık 1,500m olan Idaho, en yüksek zirvesinde ise 3,900m’ye kadar ulaşabilmektedir. Oldukça dağlık ve de engebeli bir coğrafyada yer alan Idaho, aşağı yukarı 1,7 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun büyük bir kısmı eyaletin başkenti ve aynı zamanda en önemli ve de gelişmiş şehri olan Boise’de yaşar.

Idaho‘ya Türkiye üzerinden ulaşmak için doğrudan bu eyalete ulaşmanız mümkün değildir. Bu anlamda aktarmalı seyahat etmeniz gerekecektir. Aktarmayı Amerika ya da Avrupa’da yapabilirsiniz. Bu tamamen seyahat edeceğiniz havayolu şirketine bağlıdır. Bu şirketin siz sunduğu rotaya dikkatlice bakmalısınız çünkü Avrupa’dan aktarmalı olarak uçmanız haline ayrıca transit vizeye de ihtiyaç duymak zorunda kalabilirsiniz. Son olarak güncellemeleri takip etmeniz de fayda var. Ortalama seyahat süresi aktarmalı olduğu zaman 15 ila 20 saat arasında değişiklik göstermektedir.