Yaşar Duran; 7 Haziran 1955 Nevşehir doğumludur. Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Özellikle 1986 FIFA Dünya Kupası elemelerinde İngiltere ile oynanan ve 8-0 gibi bir tarihi farkla kaybedilen karşılasmayla hatırlanır. Bu karşılaşmadan sonra Kova Yaşar lakabıyla anılmaya başlamıştır.

Kulüp takımları kariyeri

Futbola Ankara Altındağspor'da başladı ve burada alt kademe liglerde oynadıktan sonra Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor'a transfer oldu. Gaziantepspor'da uyum sorunu yaşamadan kısa sürede birinci kaleci olarak görev almaya başladı. Gösterdiği performansla Türkiye Millî Takıma seçilmeyi başardı ve büyük takımların transfer listesine girmeyi başardı. Neticesinde 1981-82 sezonunun başında Fenerbahçe'ye transfer oldu. 7 yıl kaleci olarak giydiği Fenerbahçe formasıyla, 2 Lig (1983,1985) ve 1 Türkiye Kupası (1983) şampiyonluğu yaşadı. Daha sonra Malatyaspor'a transfer olur ve 1986-87 sezonunda Lige büyük bir bütçeyle iddia giren Malatyaspor'a transfer olmuştur. Malatyaspor'da dört sezon boyunca Oktay Çevik, Feridun Özütok, Levent Numanoğlu, Zeynel Limoncu, Feyzullah Küçük ve Ünal Karaman gibi futbolcularla beraber oynayip iki sezonda da sezonu hep üst sıralarda bitirip o zamana göre büyük bir başarı elde etmiştir. Malatyasporun tarihinde en iyi sezonunu 1987-88 sezonunda geçirmiştir ve ligi üçüncü sırada bitirmeyi başarmıştır. Malatyaspor'da takım dağılma ve yeni yapılanma asamasına girdiğinden 1988-89 sezonun başında Sarıyer'e transfer olur. Burada iki sezon görev aldıktan sonra tekrar bir sezonluğuna Fenerbahçe'de oynar. Ardından iki sezon Gaziantepspor'da forma giydikten sonra 1992-93 sezonun sonunda etkin futbola veda eder.

Yaşar Duran özellikle 1986 FIFA Dünya Kupası elemelerinde İngiltere ile oynanan ve 8-0 gibi bir tarihi farkla kaybedilen karşılasmayla hatırlanır. Takım olarak hayalkırıklığı yaratan millî takımda haksiz yere tek suçlu olarak gösterilir ve uzun süre medya ve kamuoyunun diline düşer. Karıyeri boyunca büyük başarılara imza atsa da yine de İngiltere karşılaşmasıyla anılır.

Millî takım kariyeri

26 kez Türkiye Millî Takıma çağrılan Yaşar Duran, 15 kez Türkiye Millî Takım formasını giymiştır.

Teknik direktörlük kariyeri

Futbola vedasından sonra antrenörlük yapmaya karar verdi ve ilk antrenörlük deneyimini 1994 yılında Aydınspor'da yardımcı antrenör olarak edindi. Daha sonra birçok ekipte yardımcı antrenör ve kaleci antrenörü olarak görev aldı. 1998-99 sezonunda geçiçi teknik direktörle yollarını ayıran Elazığspor'da teknik direktör olarak görev aldı. Genelde Samet Aybaba ile beraber çalışır.