Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 14 Ocak 2019
Nereden: .
Mesajlar: 17.206
Konular: 13075
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 296 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 29 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 945
Verilen Beğeni: 20
Nereden: .
Rep Gücü: 26
Neoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to all

Standart Hard Devrimi

02 Ağustos 2019
# 1
Türkiye Türkçesinin yazımı için Arap harflerinden Lâtin harflerine geçilmesi. Bu uygulama, 1 Kasım 1928'de "Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun" adlı yasanın kabul edilmesiyle başladı. Yasada, 1 Aralık 1928'den itibaren kitap dışındaki tüm yayınların, 1 Ocak 1929'dan sonra kitapların da yeni Türk alfabesiyle basılması öngörülüyordu. Eski harflerin öğretimde kullanılmasını yasaklanıyordu. Lâtin kökenli Türk alfabesini ilk kez Mustafa Kemal (Atatürk) İstanbul'da Gülhane Parkı'nda 24 Kasım 1928'de halka tanıttı ve ilk dersi verdi. Harf devrimi'nden sonra, yeni Türk harfleriyle okuma ve yazmayı yaygınlaştırmak için millet mektepleri açıldı. Bu çabaların sonucunda 1935'te Türkiye'de okuryazarlık oranı % 25'e çıktı. Harf Devrimi, Cumhuriyet'in ilânından sonra gerçekleştirilen en önemli reformlardan biriydi. Türkiye'nin eğitim ve yayıncılık alanında Batı'ya yönelmesinde önemli etkisi oldu.
Üyelik tarihi: 19 Ağustos 2019
Nereden: Andromeda
Mesajlar: 3.061
Konular: 663
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 188 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 63 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1273
Verilen Beğeni: 867
Nereden: Andromeda
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Fenerbahce
Rep Gücü: 46
rainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Hard Devrimi
27 Ağustos 2019
# 2
Dünyanın en büyük reformlarından birisidir. Bir gecede cahil kaldık diyen cehalet oluşumlarının çekemediği, Türk'ün daha çok Türk olduğu, dünyanın en eski ve köklü diline dönüş yapılmasını sağlayan, muhteşem bir ATATÜRK devrimidir.

Türkçe, işe yaramaz arapça denen dilden daha eski ve köklüdür ki, büyük bilim insanı Oktay SİNANOĞLU'nun da belirttiği üzere Türkçe'nin 5000 yıllık mazisi vardır ve bilim dili olarak kullanılması gereken tek dildir.

Ek olarak BÜYÜK ATATÜRK bu devrimi yaparken batıya dönelim amacından ziyade, Türk'ün Türk olması, araplaşmamasını gaye edinmiş, yıllarca araştırmalar yaparak, köklü ve şanlı Türkçe'mizi bize kazandırmıştır.
"Ne zaman ki en sevdikleriniz yanıltır sizi, ne zaman ki birer birer düşürür herkes maskesini , ne zaman ki yalnızlıktaki o muhteşem gücü keşfedersiniz ,işte o zaman başlarsınız gerçekten yaşamaya." charles bukowski
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Arthur
Atatürk Köşesi
0
18 Temmuz 2018 18:03
Başak
Bilgisayar - Donanım
0
23 Aralık 2017 23:01
Başak
Bilgisayar - Donanım
0
23 Aralık 2017 16:25
Tomris
Bilgisayar - Donanım
0
18 Aralık 2017 18:18Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.