Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sı ile popülerleşen altın oran, geçmişten günümüze ideal güzelliği tarif ediyor. Kusursuz güzelliğin sırrı 'altın oranda' gizli. Günümüzde ise altın oranı yakalamak için ameliyat masasına yatmaya gerek yok.


ALTIN ORAN MAKASI
Doku mühendisliğinin gelişmesi kök hücre tedavilerinin zirveye çıkmasıyla başlayan güzellikte uzay çağıyla öğlen arasında dermatoloğunuza gidip, altın orana sahip olmanız artık mümkün. Yani Da Vinci'nin altın oran makası (calibremetre) Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk'te. Özüntürk "Altın oranı yine de uzman eller çizer. 2015 yılında altın oranı yakalamak hiç de zor değil. Kök hücre tedavileri, 3 boyutlu görüntülemeler ve uzay teknolojisi ile ameliyatsız yüz gençleştirme ve bununla beraber küçük düzeltemeler ile siz de altın orana ağrısız sızısız yarım saatlik bir zamanda kavuşabilirsiniz.Angelina Jolie'nin bile altın oranı 7.13 iken siz altın orana daha da yaklaşabilirsiniz" diyor.

Yüzyıllardır herkes genç kalma ve güzellik arayışının peşinde. Leonardo Da Vinci oran yoluyla matematiksel güzellik ve uyum ilkesini 'altın oran'a boşuna dökmedi. Leonardo Da Vinci kusursuz güzellikte bir yüzün oranlarını belirlemişti. Portrelerini bu oranlara göre yapan Da Vinci'nin eserlerindeki yüzler hala güzellik ikonları olarak karşımıza çıkıyor.Sanatçılar ve mimarların çok uzun süredir kullandıkları yüzdeki altın oranı sahip olabilmek artık kadınlar için hiç zor değil. Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk, güzellikteki son trendlerin Amerika ve Avrupa'daki takipçisi.
Her yeniliği yakından takip eden ve uygulayan Özüntürk, "Güzellik arayışı yalnızca gençliği korumak değil aynı zamanda yüz orantılarının düzeltilmesine dayanır.Uzay teknoloji artık bize öyle imkanlar sunuyor ki öğle tatili molasında bile bir kadının yüzündeki altın orana kavuşturabiliyoruz" diyor.

Özüntürk, yeni teknolojik gelişmelerle estetik cerrahinin çok ötesine geçtiklerini belirterek "Yüzümüzün güzelliği altın oranlara sahip mi? Yüzyıllardır estetik mükemmellik; gözlerin, burnun, kaşların, dudakların birbirine mesafesindeki uyum ile belirleniyor.Yüzün biçimi (çene, yanaklar ve simetri),alnın yüksekliği ve biçimi, kaşların şekli, göz büyüklüğü ve gözler arasındaki mesafe, burun biçimi, dudaklar (uzunluk ve yükseklik), cildin berraklığı, yapısı ve rengi nasıl bunlar çok önemli. Ayrıca gözler arası mesafe aynı mı, yüzün elmacık kemikleri ile ağız köşesi çene kemiğine orantılı mı . Dudağın yüze göre genişliği nasıl? Bu altın kurallar çok eski tarihlerden beri geçerli kurallar. Eğer kişinin dudakları yüzüne göre ince ise enjekte edilebilen dolgularla büyütülebiliyor.Botox ile gençleşebiliyor. Kök hücre tedavileri ile 3 boyutlu görüntülemeler, uzay teknolojileri güzellikte Rönesans akımı oluşturuyor. Uzay teknolojisi ile geliştirilen lazer teknolojisi ile yüzdeki ince kırışıklıkların tamamen kaybolması, güneş ve yaşlılık lekelerinin silinmesi, sivilcelerin bıraktığı kötü izlerin silinmesi mümkün olabiliyor.Cerrahi olara yapılan yüz gerdirme operasyonlarına gerek kalmadan yüz iple gerilebiliyor. 15 dakikada işlem yapılıp, kişi işine dönebiliyor. Rönesans yöntemleri ile değişik vitaminler enjeksiyon yöntemiyle uygulanıp, can yakmadan kadının güzelliğine güzellik, gençliğine gençlik katıyor " diyor.

ALTIN ORAN HESAPLARIYLA İŞTE YILDIZLAR
Brad Pitt: 9.67
Angelina Jolie: 7.13
George Clooney : 6.77
Kate Upton: 7.46
Miley Cyrus: 7 36
Beyonce Knowles: 7.28

Alıntı