Fonksiyona dikkat

Pencereniz sabit bir pencere mi yoksa tek veya çift kanat açılıyor mu? Düşey kanatlı bir havalandırma penceresi mi? Pencerenizin açılımına göre seçim yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca güvenliği göz ardı etmeyin. Perde hareket çubuğunun çocukların ulaşamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edin. Kolay perde sistemleri günlük ev hayatınızı kolaylaştırır. Osmanlı tipi rev-zen pencereler genellikle sabit ve yüksek pencere tipidir. Evde bu tip pencereler için atkılı veya büzgülü kısa sabit perdeler doğru seçim. Böylece pencereleri temizlerken de zorlanmazsınız.

Aydınlık kontrolü

Güneş yaşam alanlarına enerji ve neşe verir ama pahalı kiliminizin ya da yeni değiştirdiğiniz döşemelerin kısa sürede solma riskini unutmayın. Bu yüzden içeri giren gün ışığının kontrolünü sağlamak için doğru perde uygulamaları seçmelisiniz. Yatak odasında loş bir atmosfer yaratmayı tercih edenlerdenseniz gerektiğinde çekerek kapatabileceğiniz kalın perdeler olabilir. Oturma odanız sabah ya da akşam güneşi alıyorsa yarı transparan katlamalı stor veya raylı tüller tercih edebilirsiniz. Salonda kalın bol büzgülü ve drapeli perdeler tercih etmiyorsanız mobilyalarınızın ilk günkü gibi kalması için sadece en çok ışık alan pencerede uygulayabilirsiniz. Ayrıca tablo ve sanat eserleri biriktiri-yorsanız güneş ışıklarından zarar görebileceğini unutmayın.

Dekoratif detaylar

Yukarıda bahsettiğimiz kuralları tercihinize göre uyguladıktan sonra bütçenize ve dekorasyon stilinize göre dekoratif detay eklemeyi de ihmal etmeyin.

Gölge oyunları:

Jaluziler dışında katlamalı kumaş storlar ve pilili tül perdelerle de gölge sağlanabilir. Ayrıca ahşapbambu dokulu veya bal peteği kağıt storlar da şık alternatifler.

Stor perdeler:

Stor perde mekanizması ahşap çıtaların birbiri üzerine katlanmasıyla hareket eder. Sabit dikey storlar genellikle sürgü kapılarda tercih edilir. Direkt bahçe ya da balkona açılan Fransız kapılarda ise dikey storu tek tarafa çekerek kullanabilirsiniz.

Fırfır büzgü atkı:

Bu dekoratif detaylar stor raylı ya da katlamalı perdelerle birlikte de kullanılabilir. Pencereye hareket kazandıran bu uygulamalar duvardaki boru kordon gibi donanımları gizlemek için de mükemmel.

Perde ve güneşlik arasındaki fark:

Fark kullanımla ilgili terminoloji. Perdeler misafir ağırlanan şık yaşam alanlarında tercih edilir; güneşlikler oturma ya da çalışma odası gibi günlük yaşam alanlarında…

Alıntı