Gece uykunuzun kaliteli olması ertesi gün enerjik olabilmeniz için çok önemlidir. Uykunuzun kalitesini ise yatağınızın rahatlığı ve vücudunuza uygunluğu belirler. Vücut tiplerine göre farklı özelliklerde yataklar bulmak mümkündür.

Yatak seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yüksek ya da alçak, yumuşak ya da sert bir yatakta yatmak seçime bağlı olsa da eski bir yatakta yatmak uykuyu her zaman olumsuz yönde etkileyecektir. Ortası çökmüş, yayları bozulmuş, engebeli yataklar uykunuzu alamamanıza ek olarak anatomik sorunlar yaşamanıza da neden olacaktır. Bel ve sırt ağrıları, buna bağlı halsizlik ve yorgunluk kaçınılmaz sonuçlardandır.

Yaşamımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz düşünülürse bu sorunlarla sürekli iç içe olmak eninde sonunda yaşam kalitemizi de etkileyecektir.

Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri, onu uzun yıllar kullanacağınızı bilerek en iyisi ve kalitelisini almanız olacaktır. En az bir kez ters yüz edilmiş yatağın kullanım ömrü 8-10 yıl arasında değişmektedir. Kumaştaki lekelenmeler, çökmeler, deformeler yatağın değişim döneminin geldiğinin habercisidir.

Satın almadan önce yatağın üzerine uzanmanız önemlidir. Yatağın sertliği/yumuşaklığı ve en nihayetinde rahatlığı konusundaki kararınızı bu deneyime göre vermeniz gerekir. Omuz ve kalçalarınızın yatak üzerinde yeterince rahat olup olmadığına dikkat edin. Vücudun baskı noktalarına tam oturan bir yatak, uyku sırasında yavaşlayan kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Yatağı almadan önce, kumaşın ve içindeki materyalin, kullanılan yay sisteminin detaylarını öğrenmeniz lehinize olacaktır. Kaliteli yataklarda yay konstrüksiyonu ile üst dolgu malzemesi arasında koruyucu bir malzeme bulunur. Bu malzemelerin üzerinde de sizin konforunuzu sağlayacak asıl dolgu katmanları yer alır. Yatağınızın bu kalıplarda olmasına dikkat ediniz. Yatağın taşıma, yer değiştirme sırasında eğilip bükülmemesi de yay sisteminin sağlamlığı açısından doğru olacaktır.

Yatak kadar, yatağı koyduğunuz baza ya da karyola da önemlidir. Öncelikle sert olması gereken bu zemin yatağınızın ömrünü ve dayanıklılığını da etkileyecektir.

Yatağınızda koruyucu bir kılıf kullanmanız da ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yatağın periyodik aralıklarla ters yüz edilmesi de önemlidir. Bir tarafı yazlık, diğer tarafı kışlık olarak tasarlanmış yataklar, mevsimlere göre uykunuzun kalitesini artıracaktır.