Son yıllarda küçülen evlerde pek yer ayrılmasa da dresuar, bir evin en gerek duyduğu eşyalardan birisidir. Eni dar, uzun, düz yüzeyli bir mobilya olan dresuarlar yatak odalarında, mutfaklarda, yemek odalarında, salonlarda ama en çok antrelerde kullanılır. Bulunduğu odadaki eşyaları benzersiz bir maharetle derler, toplar üstelik çok şık görünür. Salon, yemek odası gibi yerlerde kullanılan dresuarlar genelde çekmeceli olurlar. Yemek takımlarını, kristal bardakları bu çekmecelerde bulabilirsiniz. Yatak odalarında, ayna ile birlikte tuvalet masası olarak kullanılabilen dresuarlar, tuvalet masasından ayrı bir konsol şeklinde de kullanılabilirler. Antrelerde kullanılan dresuarlar genelde anahtarlar, telefon, gazete, hatta cüzdan ve çanta gibi eşyaların üzerine konulduğu kullanışlı yüzeylerdir.

Dresuarlar hangi odada kullanılırsa kullanılsınlar toplayıcı özelliğe sahiptirler. Belirli bir yerleri olmayan eşyaların yeri tam da dresuardır. Hem aranan eşyaların kolay bulunması hem de düzenli görünmesi açısından faydalıdırlar. Fransızca kökenli bir kelime ve mobilya olan dresuarlar genellikle bu özelliklerini tasarımlarında da gösterirler. Yaygın dresuar tasarımları klasik mobilya tarzında, çoğunlukla Fransız bazen de İtalyan stilinde ahşap mobilayalardır.

Geçmişte mobilya takımlarının bir parçası olarak bulunan dresuarlar şimdilerde bu takımlardan biraz dışlanmış gibi görünüyorlar. Yalnız evinin dekorasyonuna önem verenler dresuarların kıymetini biliyor ve özellikle antrede dresuar için mutlaka şık bir kullanım tasarlıyorlar.

Bu modern bakış açısının bir getirisi olarak modern dresuar tasarımları da evrim geçirdi ve çağın dekorasyon zevklerine uygun biçimde yeniden doğdular. İnce ama bir o kadar da klasik Fransız tasarımlarının yanı sıra canlı renklerde, pastel tonlarda, çok işlevli ve 21. yüzyıl tasarım anlayışına uygun birçok çeşit dresuar, zevk sahibi kullanıcılarını bekliyorlar.

Hazır ürünler almak bir yana, evinizin dekorasyonunda bütünlük arıyorsanız ve mobilya setinizin içinde dresuar bulunmuyorsa bir tasarımcıya dresuar siparişi verebilirsiniz. Evinizin dekorasyonuna, rengine ve tercihlerinize göre bir tasarım belki de ihtiyaçlarınıza en uygun olan ürün olacaktır!