Eski eşyaların kaderi her zaman dertop olup çöpe gitmek midir yoksa bu makus talihi değiştirecek bir şeyler yapılabilir mi? Kendileriyle beraber yıllarca biriktirdikleri anıları da atılıp gider mi? Bu soru birçok insanın aklını karıştırmış olmalı ki zaman içinde eski eşyalar akıl almayacak şekilde değerlendirilmiş, yıllarca kullanıldıkları özelliklerinden çok farklı bir özellikle kullanılmaya başlanmıştır.

Bakalım gerçekten eski eşyalardan güzel ve işe yarar şeyler yapılabilir mi?

Evinizde artık mobilyalarınıza uymayan eski açılır kapanır sandalyeler varsa onları çok farklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Beyaz renk kurtarıcı ve her renkle uyumlu olduğu için sandalyeleri beyaza boyayıp bu ahşap sandalyeleri duvar rafı olarak kullanabilirsiniz. İşte size sıra dışı ve oldukça şık bir sunum.

Eski ve artık internetin varlığıyla beraber asla kullanmayacağımız ansiklopedileri yatay bir şekilde koyarak dekoratif raf yapabiliriz. 3-4 ansiklopediyi aşağıdan yukarı merdiven şeklinde dizerek yerleştirip hoş bir görüntü de yakalayabiliriz.

Evin bir köşesine terk edilmiş olarak bulduğunuz fötr şapkaları dikey koyacağınız kalın bir tahta yardımıyla havada tutup içine ışıklandırma yerleştirerek çok havalı bir abajur yapabilirsiniz.

Eski bisiklet tekerleklerinin ne kadar da kocaman olduklarını düşünün. Eğer bodrumunuzda unutulup gitmiş eski bir bisikletiniz varsa bunun tekerleğiyle egzotik bir duvar saati yapabilirsiniz.

Eski bisikletinizi lavabonuzu oturtacağınız bir stant olarak da kullanabilirsiniz. Düşünsenize ne kadar şık bir banyonuz olur.

Ayaklı eski küvetler küçük birkaç dokunuşla harika birer koltuğa dönüşebilir. Hayal edin yeter.

Çocuğunuzun eski renkli çizmeleri içine çiçek ekip bahçenizi süsleyebilirsiniz.

Eskimiş çaydanlıklarınız rengarenk çiçeklerin yeni evi olabilir, çok da güzel olur.

Çok eskilerden kalma tahta bavullara 4 tane ayak uydurarak onları orta sehpaya dönüştürebilirsiniz.

Tırmanma iplerinin ucuna renkli birkaç abajur başlığı geçirip bu ipleri sabitleyerek şık bir avize yapabilir, görenleri hayran bırakabilirsiniz.