Çocuklarınızla güzel vakit geçirmek, onların hem bir şeyler yaratmasını hem de hayvanlarla ve doğayla olan etkileşimlerini arttırmak için yapabileceğiniz muhteşem aktivitelerden biri kuş yuvası yapmak. Ayrıca evinizde dekoratif bir süs eşyası olarak kullanmak ya da parklardaki ya da bahçenizdeki ağaçlara yerleştirerek kuşlara sığınak sağlamak için de kuş yuvası yapabilirsiniz. Üstelik çok kolay!

Birkaç farklı yöntemle kuş yuvası yapmak mümkün. Bunlardan en kolayları çalı çırpıyla ve su kabağıyla yapacağınız kuş yuvaları.

İlki için biraz çimen, birkaç yaprak, sert ve kuru çalı parçaları, çam iğneleri ve gazete kağıdına ihtiyacınız var. Gazete kağını serin ve üzerine topladığınız biraz sert çalıları küçük bir kuş yuvası oluşturacak şekilde yuvarlamaya çalışın. Bu işlemi yaparken çalıların bazılarının kırılması normal. Kırılan çalıları ayıklamaya çalışmayın. Yuvarlak hale getirdiğiniz çalıları elinizle destekleyerek tam bir kuş yuvası şeklini almasını sağlayın. Çalıların ortasında bir derinlik oluşmalı. Daha sonra topladığınız çam iğneleriyle çalıların gerekli kısımlarını birbirlerine bağlayarak yuvanın kendi kendine oluşturduğunuz şekilde kalmasını sağlayın. Daha sonra orta kısmına önce topladığınız yaprakları daha sonra da elinizle biraz ezip parçalayarak çimeni yerleştirin. Doğal kuş yuvası görünümlü yuvanız hazır. Bu yuvanın içine bir ya da iki yumurta koyup evinizin bir köşesinde süs olarak da kullanabilirsiniz.

Su kabağından kuş yuvası yapmaksa birazcık el becerisi isteyen doğal görünümlü kuş yuvası yapımından çok daha basit. Kurumuş bir su kabağının gövde kısmına kuşun girebileceği büyüklükte bir yuvarlak çizin ve sonra bu yuvarlağı bir bıçak yardımıyla dikkatle kesin. Aynı delikten kabağın içindeki tohumları çıkartın. Daha sonra su kabağının altına birkaç ufak havalandırma deliği açın, bu delikler yuvanın nemlenmesini önleyecek, kuru kalmasını sağlayacaktır. Son olarak da kabağın inceldiği yukarı uç kısmına bir delik açıp, delikten ince bir ip geçirerek ağaca asabilirsiniz. Yuvayı evinizin önündeki bir ağaca asarsanız ilerleyen günlerde bu yuvaya yerleşen kuşları da gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz bu kuş yuvasını renkli boyalarla boyayıp daha güzel bir görünüm kazandırarak evinizde dekoratif olarak da kullanabilirsiniz.