Öğrenci evlerinin ve bekar evlerinin vazgeçilmezidir spot mobilyalar. Birçoğumuz hayatımızın bir döneminde kullanmışızdır bu mobilyaları. Tamam kullanalım ama bakalım: Avantajları nelerdir? Dezavantajları nelerdir? Alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kelime anlamı olarak spot, bir ürünü toptancısından toplu bir şekilde aldıktan sonra piyasada ucuza satmak demektir. Spot sektöründe en çok karşılaştığımız ürün grubu mobilyadır. Evlerimizde kullandığımız hertürlü eşyayı spotçularda bulmak mümkündür.

Spotçular genelde öğrenci veya bekarların yoğun oturduğu yerlerde sıkça bulunurlar. Toptan aldıkları eşyaları ucuz fiyata satabilecekleri gibi 2. el eşyaları da ellerinde bulundurup satarlar.

Spot mobilya kullanmanın avantajları:

-Fiyat:
Herşeyden önce işin en tatlı yanı olan ücretlerden bahsetmemiz gerekir. Elbette %100 olarak böyle denemez ancak çok yüksek oranda fiyatlar daha uygundur. Birçok ürün, herhangi bir mağazadan veya marketlerden daha ucuza satılmaktadır.

-Pazarlık: Tüketici açısından en büyük avantajlardan birisi budur. Gönül rahatlığıyla, dilediğiniz gibi pazarlık yapabilirsiniz spot mobilyalar için. Zira genelde muhattap olduğunuz satıcı patronun ta kendisi olur. (Not:Bir defasında 250 TL denilen koltuk takımını 120 TL'ye aldım.)

-Garanti: Dükkan ve muhattap olduğunuz kişi belli olduğu için aldığınız ürüne birşey olması durumunda direk götürebilirsiniz. Elbette bunu yapabilmeniz için satıcının güvenilir olması ve alışverişten önce bu şartları konuşmanız gerekir. Aksi halde ürünü aldıktan sonra kimse sizin 'suratınıza bakmaz'.(Bu hususa dezavantajlar kısmında ayrıntılı değineceğim.)

Spot mobilya kullanmanın dezavantajları:

-İlgisizlik: Elbette bu husus satıcıdan satıcıya değişiklik gösterir. Ancak genel izlenim ve kişisel izlenimlerime göre spot mobilya satıcıları bir ürünü sattıktan sonra onun arkasında durmazlar. Bu sebeple ürünü almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmakta fayda var. Satıcının kimliği ve referansları iyi araştırılmalıdır.

-Belirsizlik: Mobilyaların birçok zaman geçmişi belli değildir. 2. el ise nereden gelip nasıl kullanıldığı, 0 ise hangi malzemelerden yapıldığı veya kalitesi muammadır. Zaten ucuz fiyata alacağınız mobilyalarda bunlara katlanmanız beklenir.

Özetleyecek olursak doğru kullanıldığında çok faydalı bir sektördür spot mobilya sektörü. Ancak güzel araştırma yapılmalı, mobilya iyi incelenmeli ve satıcının kimliğine önem verilmelidir.