Eski zamanlardan kalma eserlere verilen isimdir antika. Ancak tabii ki bir eşyanın antika sayılabilmesi için onun sadece eski olması yeterli değildir. Bu kimi zaman ürpertici ama bir o kadar da çekici olan eşyaların, antika sayılmalarını sağlayan ve onlara değerini kazandıran niteliklerden bazıları, önemli tarihi dönemlere tanıklık etmiş olmaları ve ustalarının onlara kazandırdığı estetiktir.

Antikaları bu kadar değerli yapan en önemli özelliklerden biri, ait olduğu tarihsel dönemin dokusunu yansıtmasının yanı sıra, bunca yıl günümüze bozulmadan gelebilmiş olmasıdır. Yüz yılı aşkın sürede sağlam kalabilmiş bu nadide eşyalar, maharetli ustaların elinden çıktığı ve doğru şekilde korunup saklandığı için hayatta kalmayı başarır. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için gerekli ölçütlerden birisi de benzersiz olmasıdır. Antikalar fabrikasyon eşyalardan çok, el yapımı ve özgün yapıtlardır. Antikacıları, eskicilerden ayıran noktalardan biri budur. Antika *******yla bu eski eserlere büyük meblağlar veren kişileri anlamak bu durumda çok zor değil.

Hem meraklıları için, hem de değerli eşyalara yatırım yapmak isteyenler için açık artırmayla antika eserleri satan müzayede firmaları bulunur. Bu müzayedeler hem antika tutkunu koleksiyonculara, hem de bu işe ticari anlamda yaklaşanlara hitap eder. Özellikle de İstanbul, antika satın almak ya da gezip görmek isteyenler için cennet gibi bir şehirdir. İstanbul’un Kadıköy, Üsküdar, Çukurcuma, Beyoğlu, Aksaray, Mecidiyeköy, Eminönü gibi eski ve tarihi semtlerinde bol bol antikacı çarşıları ve antika satan dükkânlar bulunur. Ayrıca haftanın her günü İstanbul’un farklı semtlerinde antika pazarları kurulur ve buralarda irili ufaklı yüzlerce antika eşya bulunabilir. Günümüzde internet üzerinden bile antika satışları ve müzayedeler yapılmaya başlanmıştır.

Bir antikaya değerini veren onun eşsizliği, ustasının işçiliği ve bugüne kadar nasıl korunduğu, gibi etkenlerdir öncelikle. Ama hiçbir antika eşyaya sabit bir etiket konulmaz. Müzayedeler bunun için açık artıma yapar ve çarşı pazar gibi yerler de genelde pazarlığa açıktır. Antika bir eserin son fiyatını çoğunlukla alıcısı belirler ve bu noktada eserin estetiği, işçiliği ve ayrıca yansıttığı kültür büyük rol oynar.