Koltuk Nasıl Silinir?

Koltuk, evde en çok kullanılan ve en çok kirlenen eşyalardandır. Koltuk temizliğini kolaylaştırmak için koltuğun yapıldığı malzemeye uygun temizlik yöntemi kullanmak gerekir.

Kumaş Koltuklar Nasıl Silinir?

Beyaz kalıp sabun ve havlu ile koltuklarınızı silebilirsiniz.
Yarım kova ılık suyun içine yarım şişe amonyak koyun. Amonyak lekeleri çıkarmada etkilidir. Fakat amonyakın ağartıcı özelliği vardır. Bu sebeple önce koltuğun görünmeyen bir yerinde deneme yapmalısınız.
Sıcak suyun içinde bir miktar Arap sabunu koyun. Bu karışımla koltukları silin. Ardından soğuk su ve çamaşır yumuşatıcı ile bir karışım hazırlayın. Koltukları bir kere de bu karışımla silin. Eğer süpürgeniz su çekmek için uygunsa, koltuğun fazla suyunu süpürgeyle çekebilirsiniz.
Marketlerde satılan kimyasal koltuk silme ürünleri de kullanabilirsiniz. Fakat bunun yerine diğer yöntemleri uygulamanızı öneririz.
Lekeleri çıkarmak için limon kolonyası kullanılabilir.
Tükenmez kalem lekesi saç spreyiyle çıkarılabilir. Bir pamuğun üzerine saç spreyi sıkın ve lekeyi ovalayın.
Hangi karışımı kullanacak olursanız olun, temizlik için örme lif kullanmanız faydalı olacaktır. Karışımlara bir miktar sirke de ilave edebilirsiniz.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri koltukların temizliğinde muhakkak özel üretilmiş temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Bu malzemeler paketin üzerinde yer alan talimata uygun olarak kullanılmalıdır.

Bunun haricinde deri koltuk temizliğinde Arap sabunu, su karışımını kullanabilirsiniz. Ilık bir kova suya, bir avuç Arap sabunu karıştırın. Deri koltuğu bu karışımla silin. Ardından kuru bir bezle koltuğu iyice kurulayın. Son olarak da deri bakım ürünü kullanın.

Koltuk Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ağartıcı deterjanlar koltuğa zarar verir. Mutlaka önceden deneme yapın.
Deri koltuk temizliğinde yazılanların dışında bir yöntem uygulanmamalıdır.
Deri koltuk bakımı aksatmadan yapılmalıdır.
Bu yöntemleri uygulayarak kumaş koltukları ve deri koltukları kolayca silebilirsiniz.